Ο Ηρακλής απέκλεισε και την Ανβίλ και συνεχίζει στα προημιτελικά!

Ο Ηρακλής του Θανάση Σκουρτόπουλου συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο FIBA Europe Cup, καθώς μετά την νίκη με 86-81 επί της Ανβίλ προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου μπορεί στο πρώτο μέρος να βρέθηκε στο -10, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξεδίπλωσε τη ποιότητα της στο παρκέ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με +10 και παρότι είδε την Ανβίλ να επιστρέφει, τελικά πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη πρόκριση με 86-81.

Πλέον ο Ηρακλής περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά ο οποίος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Αϊρόνι Νες Ζιόνα με Κιέβ (21:00).

Ισόπαλες ήταν από την αρχή οι δύο ομάδες (11-11 στο 7′) με τους Πολωνούς να έχουν ήδη 3/5 τρίποντα, ενώ στη λήξη της πρώτης περιόδου ο Ηρακλής ήταν πίσω με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Ανβίλ άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 12-6 για πρώτη φορά προηγήθηκε με 31-21 (στο 15′), αφού ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικά άστοχος με 9/23 σουτ. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 36-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-30.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ολλανδία ξεκίνησε με τον Ηρακλή να παρουσιάζεται καλύτερος επιθετικά και με επιμέρους σκορ 21-9 να προηγείται για πρώτη φορά με 49-47 (στο 25′) σουτάροντας πλέον με 7/15 τρίποντα. Οι Πολωνοί ισοφάρισαν και πάλι (56-56 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 64-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν με σερί 6-0 και πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (70-61 στο 32′). 3′ λεπτά πριν το τέλος η Ανβίλ με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε στο πόντο (77-76) και έκανε “θρίλερ” τον αγώνα. Με το σκορ στο 79-79 (στο 38′) ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 82-79 και στη συνέχεια με 85-79 “κλειδώνοντας” τη νίκη με βολές του Καββαδά και του καλάθι του Χάνλαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.