Στην 8η θέση ο Απόλλων Λάρισας, 1-0 τη Δόξα (βαθμολογία)

Με τον εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής, έκλεισαν οι εκκρεμότητες στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε με 1-0 της Δόξας Δράμας και ανέβηκε στην 8η θέση, προσπερνώντας του “μελανόλευκους” που υποχώρησαν στην 9η.

Το γκολ που έκρινε τον νικητή σημείωσε στο 29ο λεπτό ο Κλάους Αθανασιάδης, ο οποίος βρίσκει σταδιακά τον παλιό του εαυτό, όντας πρωταγωνιστής σε τουλάχιστον δύο ακόμη καλές στιγμές των γηπεδούχων.

Μόλις στο 1ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Γιάκος έπιασε την κεφαλιά και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Στεφανάκος.

Στο 7′ ξανά οι γηπεδούχοι στο προσκήνιο, ο Μπαλογιάννης σούταρε και βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Δόξας.

Η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Γλύκου στο 9ο λεπτό, όταν ο Μαυριάς απείλησε από μακριά αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε.

Οι Δραμινοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 12′ ο Μαυριάς έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Κουτσιανικούλης πάσαρε στον Παπαργυρίου, αυτός σέντραρε και ο Μαυριάς στην κίνηση βρήκε τη μπάλα αλλά αυτή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 29′ όμως ο Απόλλων βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έδωσε άλλο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Γιάκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον Στεφανάκο, ο πορτιέρο της Δόξας απέκρουσε αλλά ο Αθανασιάδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα (1-0).

Στο 36′ ο Χάμοντ έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από μακριά, η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 42′ να κάνει δύο τα τέρματα του. Ο δραστήριος σήμερα Γιάκος σούταρε, ο Στεφανάκος απέκρουσε, ο Αθανασιάδης πήρε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε από κοντά.

Στο επόμενο λεπτό, ξανά οι γηπεδούχοι στο προσκήνιο, ο Μπαλογιάννης σούταρε από μακριά και η μπάλα “έξυσε” το δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 50′ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Αθανασιάδη, ο οποίος δε βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και του Απόλλωνα.

Στο 66′ ο Μαυριάς εκτέλεσε δυνατά το φάουλ και ο Γλύκος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Ο Απόλλων κρατά το υπέρ του σκορ και στο 75′ βγήκε με αξιώσεις στα καρέ του Στεφανάκου αλλά η κεφαλιά του Μόρα δε βρήκε στόχο.

Στο 84′ ο Βάντερσον πήγε να βάλει ένα εξαιρετικό γκολ μετά από ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ ήταν εκτός εστίας.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος) : Γλύκος, Σκούπρα, Καρίκι, Μόρας, Χατζής, Μπάμπης, Μπαλογιάννης (71′ Τασιουλής), Ντα Κάμπο (89′ Τζοβάρας), Καμπέρης (78′ Γκόλιας), Γιάκος, Αθανασιάδης

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάνος, Παρασκευάς, Μπολάκης (85′ Φυτόπουλος), Παπαργυρίου, Άντερσον, Πινδώνης, Μαρινάκης (68′ Βάντερσον), Χάμοντ (90+1′ Νιολάκης), Κουτσιανικούλης (85′ Μπελεβώνης), Μαυριάς, Μπαράνκο (68′ Σαμπανίδης)