«Κλείδωσε» την 5η θέση με σπουδαία ανατροπή η Κηφισιά (βαθμολογία)

Η Κηφισιά παρότι έχανε με 2-1 σετ νίκησε με 3-2 σετ τον τυπικά γηπεδούχο Φίλιππο Βέροιας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής και πρώτης της β φάσης του β΄γύρου για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος Volley League.

Ο αγώνας έγινε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και μετά τη νίκη αυτή η Κηφισιά εξασφάλισε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League.

Όπως αναφέρει το volleynews, στο πρώτο σετ ο Φίλιππος με τα αδέρφια Τζιουμάκα να τελειώνουν επιθέσεις προηγήθηκε 13-10, ενώ στην εξέλιξη του σετ η διαφορά έφτασε μέχρι και το +5 (21-16). Οι «κόκκινοι» έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, όμως η Κηφισιά με δύο μπλοκ από τους Τσάμπερλειν και Κωτσάκη και στη συνέχεια άουτ επίθεση του Τζιουμάκα έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 24-23. Τελικά την «καυτή μπάλα» τελείωσε ο Τζιουμάκας ο οποίος έκλεισε το σετ 25-23.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να πηγαίνουν μαζί στο 12-12. Μετά από φάση διαρκείας ο Γάτσης έβαλε ξανά τον Φίλιππο μπροστά 19-18, όμως ο εντυπωσιακός Σπυριούνης με επίθεση-μπλοκ και στη συνέχεια ο Κωτσάκης με άσσο έδωσαν διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22.

Ο Φίλιππος έμεινε «ζωντανός» ισοφαρίζοντας 24-24 με μπλοκ του Τζιουμάκα, όμως η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε την 3η της ευκαιρία και πήρε το σετ 26-24 με κόντρα επίθεση του Ζουπάνη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο τρίτο σετ και με «όπλο» το καλό σέρβις έφτασαν σε νταμπλ σκορ 10-5 αλλά η Κηφισιά με τον Κασαμπαλή στο σέρβις και ισχυρό μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα (12-12). Ο Φίλιππος «ανέβασε στροφές» χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και με τους Φέρελ , Τζιουμάκα και Εντουάρντο να τελειώνουν επιθέσεις πήρε σαφές προβάδισμα 19-13. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ με τον Φίλιππο να το κατακτά 25-18 με επίθεση του Εντουάρντο.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του 3ου σετ και στο 4ο με πιεστικό σέρβις και αποτελεσματικότητα στην κόντρα μπάλα προηγήθηκε 7-4 με τον Ζουπάνη. Η Κηφισιά έφτασε μέχρι το +6 (18-12) με τους Μελλέ και Κωτσάκη, όμως ο Φίλιππος με συνεχόμενους πόντους έφτασε σε «απόσταση βολής» 22-21 με μπλοκ του Φέρελ. Η Κηφισιά πιο ψύχραιμη και αποφασιστική στο φινάλε κατέκτησε το σετ 25-22 με μπλοκ του Μπάση στον Εντουάρντο, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι άσσοι του Μελλέ και του Ζουπάνη έδωσαν στην Κηφισιά προβάδισμα 5-2. Ο Φίλιππος «απάντησε» με δικά του καλά σέρβις και δημιουργώντας προβλήματα στην Κηφισιώτικη υποδοχή προσπέρασε 7-6 μετά από άουτ επίθεση του Κωτσάκη. Η αλλαγή πλευράς βρήκε τον Φίλιππο να έχει ελαφρύ προβάδισμα 8-7 με επίθεση του Φέρελ.

Η Κηφισιά πήρε προβάδισμα δύο πόντων 10-8 με επίθεση του Μελλέ και άσσο του Κασαμπαλή. Ο Φίλιππος πίεσε να ανατρέψει την κατάσταση, ο Κοντοστάθης κράτησε στην υποδοχή και η Κηφισιά έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12 μετά από άουτ σέρβις του Τζιουμάκα. Η ομάδα της Ημαθίας «έσβησε» το πρώτο όμως ο Τσάμπερλεϊν τελείωσε το σετ 15-13.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Βελώνης. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Tα σετ: 2-3 (25-23, 24-26, 25-18, 22-25, 13-15)