Μοιράστηκαν τους βαθμούς Αναγέννηση Άρτας και Βέροια (βαθμολογία)

Αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Αναγέννηση έβγαλε αντίδραση, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, όχι όμως να πάρει και τη νίκη απέναντι στη δυνατή φέτος Βέροια.

Η Αναγέννηση που ήθελε σήμερα τη νίκη, όχι τόσο για να ελπίζει για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο όμιλο της (υστερεί στην ισοβαθμία με Βέροια που έχει και ένα ματς λιγότερο), όσο από βαθμολογικής άποψης, καθώς οι βαθμοί μεταφέρονται στη β’ φάση του πρωταθλήματος, δεν κατάφερε, παρότι ήταν πίσω στο σκορ για 50 περίπου λεπτά, να πάρει στο τέλος τη νίκη.

Όπως αναφέρει το artagoal, η ομάδα της Βέροιας αιφνιδίασε την αρτινή ομάδα και προηγήθηκε 0-5 στα πρώτα λεπτά. Μετά η Αναγέννηση άρχισε να μπαίνει σιγά-σιγά στο παιχνίδι και μείωσε στα τρία γκολ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Βέροια να προηγείται με 11-14. Οι φιλοξενούμενες έπαιζαν πολύ γρήγορα στην κόντρα και η αρτινή ομάδα φάνηκε να μην έχει αντίδοτο, κυρίως λόγω του ότι οι παίκτριες της δεν βρίσκονται εύκολα όλες μαζί για προπονήσεις. Επίσης, έκλεισαν και πολύ καλά την Ανδρίτσου μη επιτρέποντας τη να σκοράρει (έμεινε στα 3 γκολ).

Στην επανάληψη, με ένα σερί 4-1, και την Τσιομπάνου να σκοράρει κατά ριπάς (13 γκολ) η Αναγέννηση έκανε ντέρμπι την αναμέτρηση καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 15-15. Στο επόμενο πεντάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενες με ένα καθαρό 0-2 πήραν ξανά το προβάδισμα. Ακολούθησε ακόμα ένα ξέσπασμα για την Αναγέννηση, η οποία μάλιστα κατάφερε στο 48′ να κάνει το 21-20 και να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι. Η έλλειψη προπονήσεων όμως και οι απουσίες, με σημαντικότερη της τραυματία Μάστακα, καθώς και το σκληρό έως και αντιαθλητικό παιχνίδι που άφησαν οι διαιτητές, κυρίως πάνω στην Ανδρίτσου, δεν έδωσαν τη δυνατότητα στην αρτινή ομάδα να πάρει προβάδισμα ασφαλείας στη συνέχεια. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η “Α” κατάφερε για δεύτερη φορά στο ματς να περάσει μπροστά στο σκορ με 23-22, όμως η Βέροια είχε την απάντηση και ισοφάρισε σε 23-23 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Πατιός – Πήτας (Κοζάνης), Δίλεπτα: 0-2, Πέναλτι: 7/8 – 1/1

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Σκουτέλα, Μούρνου 2, Σκάρα 1, Νούλα 1, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Τσιομπάνου 13, Ανδρίτσου 3, Θεοδοσοπούλου Σ., Δήμου, Παπακοσμά, Χάιδου, Καλιακάτσου, Ράικου

Βέροια 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Ντε Ολιβέιρα, Ζένελι 3, Κωστοπούλου 6, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Σάμπα 2, Λύτρα, Νούσια 4, Βασιλειάδου 3, Νταβίνοτβιτς 2