Γενικά

Βαθμός που ίσως αποδειχτεί χρυσάφι στη Λάρισα για τον Παναιτωλικό (βαθμολογία)

Αλώβητος έφυγε από το Αλκαζάρ ο Παναιτωλικός και άφησε στην τελευταία θέση την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να μη χάσει από τους “βυσσινί” και να βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια των play out, που αναμένεται ενδιαφέρουσα μιας και ο ΟΦΗ πήρε σήμερα τη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ντουρμισάι αιφνιδίασε τους “κυανοκίτρινους” λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΛ, όμως ο Βέργος απάντησε για τους Αγρινιώτες, πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης.

Το ματς ξεκίνησε με μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 8’ σε τακουνάκι του Πινακά η μπάλα βρήκε στο απλωμένο δεξί χέρι του Καρασαλίδη και δόθηκε σωστά το πέναλτι. Ο Πινακάς, ανέλαβε και την εκτέλεση, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού Κρίστοφερ Κνετ έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία κι απέκρουσε σε κόρνερ!

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στους Αγρινιώτες. Στο 12’ εκτέλεσε κόρνερ ο Αριγίμπι και ο Εντινγκά σούταρε άουτ από καλή θέση.

Στο 30’ ακυρώθηκε γκολ του Βέργου, αφού ο φορ του Παναιτωλικού ήταν εκτεθειμένος και στο 32 ο Κνετ απέκρουσε σουτ του Μπεν Χατίρα.

Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα λήξει 0-0, αλλά ο Ντουρμισάι είχε διαφορετική άποψη. Στο 44’ βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον Καρασαλίδη στην πλάτη του, γύρισε και με δεξί σουτ εκτέλεσε τον Κνετ για το 1-0!

Με γκολ για την ΑΕΛ έκλεισε το α’ 45λεπτό, με γκολ για τον Παναιτωλικό ξεκίνησε το δεύτερο! Ο Μεντόσα στο 50’ έβγαλε την κάθετη από τον άξονα στον Βέργο, αυτός μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ του νίκησε τον Νάγκι για το 1-1!

Οι Θεσσαλοί δέχθηκαν το σοκ, αλλά πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ , ενώ οι Αγρινιώτες κοιτούσαν την άμυνά τους. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών της ΑΕΛ ο Ακούνια. Το σουτ του στο 54’ απέκρουσε ο Κνετ, ενώ ο Παναιτωλικός στο 60’ είδε τον Μαξιμένκο να διώχνει στη γραμμή το γύρισμα του Μεντόσα.

Στο 61’ ο Κνετ μπλόκαρε την κεφαλιά το Ακούνια, ενώ το ίδιο έκανε και στο 65’ σε κεφαλιά του Στίφλερ. Σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν διαδοχικές ευκαιρίες. Στο 70’ προβολή του Ακούνια κόντραρε σε κόρνερ και στην εξέλιξη σουτ του Μπέρτου έφυγε άουτ. Στο 72’ ο Κνετ νίκησε και πάλι τον Ακούνια.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές, αφού ένα γκολ θα ήταν καταδικαστικό. Στο 89′, όμως, ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία. Μπαλιά του Μεντίνα, ο Βέργος έκανε την κεφαλιά, αλλά σημάδεψε τον Νάγκι.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα) : Νάγκι, Μαξιμένκο, Μπέρτος, Στίφλερ, Ακούνια, Πινακάς (67′ Μουκάντζο), Χουσίνο (46′ Ηλιάδης), Μπεν-Χατίρα (87′ Γκράουρ), Κολομπίνο, Ντουρμισάι (85′ Νούνιτς), Γιακιμόφσκι (85′ Τσόσιτς)

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κνετ, Περέιρα, Τσιγγάρας (79′ Μεδίνα), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντινγκά (86′ Μανθάτης), Ταχάρ, Αριγίμπι (73′ Μαλής), Μεντόζα (86′ Ντάλσιο), Ντίας, Βέργος