Μεγάλο βήμα για τη δεύτερη θέση ο Άρης, 2-0 τον Αστέρα (βαθμολογία)

“Καθαρή” νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης για τον Άρη και…+4 από τον τρίτο ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έκανε σπουδαίο βήμα για την κατάληψη της δεύτερη θέσης, χάρη στα γκολ των Σάντε Σίλβα και Μάνου, τις δύο αλλαγές δηλαδή του Έλληνα προπονητή.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ, με τους Αρκάδες να κλείνουν σωστά τους χώρους προς την εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο οι αλλαγές του Μάντζιου στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτές που έδωσαν τις λύσεις για τη 16η φετινή νίκη στη Super League.

Οι Αρκάδες ήταν εμφανώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 9’ κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Χοσέ Λουίς Βαλιέντε έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Χουλιάν Κουέστα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Ο Αστέρας σπατάλησε τρεις ακόμη καλές ευκαιρίες σε διάστημα δέκα λεπτών – με τους Χερόνιμο Μπαράλες (19’), Λουίς Φερνάντεθ (23’ – σούταρε άουτ με τον Κουέστα εξουδετερωμένο) και Σίτο (28’) – ενώ το μόνο που έχει να αντιπαρατάξει ο Άρης στο διάστημα αυτό ήταν ένα χτύπημα φάουλ του Μπρούνο Γκάμα (36’) που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νίκου Παπαδόπουλου.

Άλλη η εικόνα του δεύτερου 45λεπτού. Από τη μία ο Σίτο δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά έπειτα από το γύρισμα του Χουάν Μουνάφο στο 48’. Από την άλλη, ο Κώστας Μήτρογλου αρχικά δεν ήταν αποτελεσματικός με το κεφάλι στο 50’ κι ένα λεπτό αργότερα δεν αντέδρασε γοργά μετά το σουτ του Γκάμα και την ασταθή επέμβαση του Παπαδόπουλου. Εν τέλει, έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Λούκας Σάσα, ο Σίλβα διέσχισε το μισό γήπεδο και πέρασε και τον Παπαδόπουλο για το 1-0 στο 69’!

Έξι λεπτά μετά, από φάση διαρκείας, ο Πέπε Καστάνο έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, καθώς με το κεφάλι αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση. Στο 85’, ο Δημήτρης Μάνος θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά απέτυχε εις διπλούν. Το έκανε, όμως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση, έπειτα από πάσα του Σίλβα.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα (90+3′ Σάκιτς), Τζέγκο, Γκάμα (90+3′ Μπαγκαλιάνης), Μαντσίνι (57′ Σάντε Σίλβα), Μπερτόλιο (83′ Μπρούνο), Μήτρογλου (57′ Μάνος)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Άλβαρεθ, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο (73′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σίτο (57′ Ριέρα), Τιλίκα (73′ Ρέτζις), Λουίς Φερνάντεθ (58′ Αλί Μπαμπά), Μπαράλες