Στο -3 από τα play off ο Απόλλων Λάρισας, 1-0 στη Δράμα

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας στη Δράμα, που επικράτησε με 1-0 της Δόξας και μείωσε τη διαφορά από την έκτη θέση στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου αιφνιδίασε με το τέρμα του Σκούπρα στο 21ο λεπτό και έβαλε δύσκολα στους Δραμινούς, οι οποίοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Με την ήττα τους αυτοί, οι “μελανόλευκοι” βρίσκοντα στη 10η θέση ισόβαθμοι με τα Τρίκαλα, ενώ οι “κυανόλευκοι” αναμένεται να εξαντλήσουν όλες τις πιθανότητες για να διεκδικήσουν μια θέση στα play off.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 4ο λεπτό, σε μακρινό σουτ του Λίταινα που κατέληξε άουτ.

Στο 9ο λεπτό η πρώτη επίσκεψη της Δόξας στα καρέ του Αστρά, ο Μενσά μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, σούταρε στο “Γ” αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 21′ ο Απόλλων, κόντρα στη ροή του αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Λίταινας βρήκε με κάθετη πάσα τον Σκούπρα, ο τελευταίος “κουβάλησε” τη μπάλα για μερικά μέτρα και πλάσαρε ιδανικά τον Στεφανάκο (0-1).

Στο 38′ ο Παπαργυρίου έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κουτσιανικούλης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 42′ η Δόξα ξανά στο προσκήνιο, ο Μαυριάς δοκίμασε το πόδι του από τα 30 μέτρα, η μπάλα εκτόε εστίας.

Στο επόμενο λεπτό, ο Απόλλων απείλησε σοβαρά την εστία του Στεφανάκου, ο οποίος έκανε σωτήρια επέμβαση σε τετ-α-τετ του Γιάκου.

Στο 66′ η Δόξα απείλησε με την ισοφάριση, όταν ο Κουτσιανικούλης σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Αστρά.

Στο 76′ ο Γιάκος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, ο Στεφανάκος ήταν σε ετοιμότητα.

Μεγάλη ευκαιρία στο 87′ για τη Δόξα, ο Παπαργυρίου σούταρε δυνατά η μπάλα μόλις άουτ.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Άντερσον, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Χάμοντ, Πινδώνης (79′ Φυτόπουλος), Κουτσιανικούλης (79′ Νιολάκης), Σαμπανίδης (40′ Μπαράνκο), Παρασκευάς (79′ Παπαϊωάννου), Μενσά, Μαυριάς (64′ Κόντος)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Μόρας (68′ Λουκάς), Σκούπρα, Καρίκι (68′ Αθανασιάδης), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλας (60′ Τασιούλης), Σούλτσε (77′ Γκουντρουμπής), Μπάμπης, Λίταινας, Ομπράντοβιτς (60′ Καμπέρης)