Πρώτη νίκη στην επανεκκίνηση της Handball Premier για τον Φίλιππο Βέροιας (βαθμολογία)

Κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με αντίπαλο τον Φαίακα Κέρκυρας ήταν ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος πέτυχε εντός έδρας νίκη (33-26), απέναντι στους νησιώτες, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής (2ος όμιλος) της Handball Premier.

Όπως αναφέρει το greekhandball, ομάδα της Ημαθίας, που προηγούνταν με 18-13 στο ημίχρονο, δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο του αγώνα, στον οποίο διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στην πρώτη της επικράτηση μετά από τις 7/10/20, όταν είχε κατακτήσει και πάλι δύο βαθμούς επίσης κόντρα στον Φαίακα, στην Κέρκυρα (24-28).

Από την άλλη, οι Φαίακες παρέμειναν στην τελευταία θέση (7η) της βαθμολογίας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 33-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 9-6, 12-8, 15-9, 18-13 (ημίχρονο), 21-15, 23-16, 25-18, 28-20, 32-23, 33-26

Φίλιππος Βέροιας : Παπαγιάννης 4, Κακαφίκας 1, Καραγιοβάνης 1, Στανκίδης, Κωστακίδης 12, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 5, Τριανταφυλλίδης 8, Ρίζος, Μούγιτς, Σόφρανατς 4, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος, Φιλόσογλου Β., Μπαλτατζής 1

Φαίακας Κέρκυρας : Κοσκινάς, Κυριακίδης, Πάλλας 1, Ασμάνογλου 2, Δούγιας 5, Σουλάνης 3, Δημητρέλλος, Σκουρτάι 3, Ανδριώτης, Κόντης, Βλαχόπουλος 3, Δελλής 2, Ξιαμπάφτι, Δοΐκας, Γιαννακόπουλος 7, Νάστος

Διαιτητές: Nάσκος – Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2/3 και πέναλτι 5/6 – 6/8