Εντυπωσιακό ματς στο Μεστάγια, στο τέλος πήρε τον βαθμό η Βαλένθια (βαθμολογία)

Ισοπαλία σαν… ήττα για τη Σοσιεδάδ, καθώς η ομάδα από τη χώρα των Βάσκων έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτιάξει μία διαφορά για το ευρωπαϊκό εισιτήριο και σε περίπτωση νίκης της Ρεάλ Μπέτις, θα πέσει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα, σημαντικός βαθμός για τη Βαλένθια που δείχνει να «καθαρίζει» με την υπόθεση της παραμονής, καθώς οι νυχτερίδες βρίσκονται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης την είχαν οι γηπεδούχοι, ωστόσο ο Κάρλος Σολέρ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από τα έντεκα βήματα, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τη Βαλένθια. Τρία λεπτά αργότερα η Σοσιεδάδ κατάφερε να σκοράρει και να γράψει το 1-0 με τον Γκεβάρα, πριν έρθει ο Ισάκ ο οποίος έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια μπήκε πιο σοβαρή και στο 60′ μείωσε με τον Βας. Ο Παουλίστα διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στπ 73ο λεπτό και έσωσε τον βαθμό για τους γηπεδούχους.

Βαλένθια (Τσάβι Γκαρθία) : Ντομενέκ, Παουλίστα, Γκιγιαμόν, Γκάγια, Κορέια, Τσερίσεφ (78′ Λάτο), Βας, Σολέρ, Μούσα, Γκόμεζ, Λι Κανγκ Ιν (59′ Ράσιτς).

Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Μπαρενετσέα) : Σόρια, Ολιβέρα, Καμπάτσο 73′ Ντιαμπί), Ντάκοναμ, Σουάρεζ, Νιόμ (54′ Τιμόρ), Μαξίμοβιτς (54′ Άνχελ), Αραμπάρι, Κουκουρέγια, Ουνάλ (73′ Πορτίγιο), Ερνάντεζ.