«Κλείδωσε» την πέμπτη θέση ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στην έδρα του, του Περιστερίου με 85-66 για την 21η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η έκτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στα επτά τελευταία του παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά το Περιστέρι, μετά από την ήττα του θα μπει στα πλέι οφ από την έκτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας άνετα στη 12η φετινή τους νίκη που σημαίνει πως θα ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο με θετικό πρόσημο. Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει εξασφαλίσει την πέμπτη θέση, ωστόσο για να διεκδικήσει ένα καλύτερο πλασάρισμα απαιτείται συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Ο Άρης Λυκογιάννης δεν πήρε σκόρ μόνο από τους νεαρούς Καραγιαννίδη και Ιατρίδη που αγωνίστηκαν στο τέλος ενώ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ο Μπιτς με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Γκρίφιν και Τέρνερ με 15 και ο Λαβ με 14.

Για το Περιστέρι που τελείωσε το παιχνίδι με 21 λάθη, ο Πέτεγουεϊ είχε 18 πόντους, ο Σαλούστρος 11 και 7 ριμπάουντ και ο Γκουτιέρεζ 10.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66