Πέρασε από τη Βέροια το Ψυχικό (βαθμολογία)

Το Ψυχικό ευστόχησε σε 10/18 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο, επικράτησε του Φίλιππου με 75-61 και σημείωσε την πρώτη νίκη του στη Βέροια έπειτα από τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η παράδοση δε διατηρήθηκε στη Βέροια. Το Ψυχικό νίκησε σχετικά εύκολα τον Φίλιππο 75-61 στο εξ αναβολής ματς για την 3η αγωνιστική της Α2 και έγινε η πρώτη ομάδα που σημείωσε “διπλό” στις αναμετρήσεις των δύο συλλόγων στις εθνικές κατηγορίες. Μέχρι πρότινος ο γηπεδούχος μετρούσε επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο συγκεκριμένο ζευγάρι.

Όπως αναφέρει το basketblog, το Ψυχικό, εκμεταλλευόμενο το επιμέρους 2-15 με το οποίο ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο, μετέτρεψε το 22-15 (11’) σε 24-30 (20’) και δεν είδε ξανά την πλάτη των γηπεδούχων μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα ευστόχησε σε 10 από τα 18 τρίποντα που επιχείρησε στο 2ο ημίχρονο (ενώ είχε 2/11 στο 1ο), ένα στοιχείο που επί της ουσίας έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 15ο λεπτό (23-25), ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων στο 35’ (48-62) και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στη 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους.

Ο Αλέξανδρος Κυρίτσης (29 πόντοι), ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς (17 πόντοι) και ο Μιχάλης Δελίδης (12 πόντοι) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από το Ψυχικό (3-2), το οποίο… βρήκε το χέρι του μετά την ανάπαυλα, κράτησε χαμηλά τα λάθη του (9) και προστάτευσε με αποτελεσματικό τρόπο τη ρακέτα του μετά τα μέσα της 2ης περιόδου, φτάνοντας έτσι στην 5η νίκη του επί συνόλου 8 αναμετρήσεων με τον Φίλιππο στην Α2.

Όσον αφορά στον Φίλιππο Βέροιας (0-4), με τον Θέμη Κοθρά να βρίσκεται σε κακή ημέρα, κυμάνθηκε πάλι σε ρηχά νερά στον επιθετικό τομέα. Μόνο ο Δημήτρης Σουτζόπουλος (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Δάνης Ελευθεριάδης (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους, που έκαναν 14 λάθη, σούταραν με ποσοστό 34% συνολικά και δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε τα 13 ριμπάουντ παραπάνω που μάζεψαν (37-24), καθώς είχαν 12/29 σουτ μέσα από τη ρακέτα.

Το φύλλο αγώνα

Φίλιππος Βέροιας – Ψυχικό 61-75
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν.-Τζιοπάνος Γιώρ.
Δεκάλεπτα: 18-15, 24-30, 40-48, 61-75
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 14 (7/8 βολές, 2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κοθράς 1 (1/4 βολές, 0/8 σουτ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 18 (6/9 βολές, 6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Καντάρκος, Πιλκούδης 5.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Φραγκούλης, Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Δελίδης 12 (4/6 τρίποντα), Τσούτσος, Κιούσης, Μιλεντίγιεβιτς 17 (4/8 τρίποντα), Τσουργιάννης Δ. 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 29 (4/7 βολές, 8/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μαρίνος, Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 6.