“Αγκαλιά” στις δύο πρώτες θέσεις των play off Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα (βαθμολογία)

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό, που σημάνει ουσιαστικά και την παραμονή των δύο ομάδων στη Super League 1.

Κι αν για τον ΠΑΣ Γιάννινα ουσιαστικά απομένει ένας βαθμός στα τρία τελευταία ματς για να επιτευχθεί και μαθηματικά, για τους “κυανέρυθρους” είναι πολύ κοντά και ο στόχος της 7ης θέσης.

Όλη η δράση στο ματς σημειώθηκε στο πρώτο μισάωρο, όταν ο Σαλβαδόρ Σάντσεθ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (στην πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι, στο 4ο λεπτό) και στο 29′ με την ισοφάριση του “Άγιαξ” με το πρώτο γκολ του Άγγελου Λιάσου στο φετινό πρωτάθλημα.

Με όρεξη και δυναμισμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Βόλος, πιέζοντας τον ΠΑΣ από το πρώτο λεπτό. Στο 4’ ο Σάντσες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, για το 1-0.

Στο 6’ ο Περέα είχε δοκάρι, ενώ στο 12’ δοκάρι είχε και ο Νίνης σε κεφαλιά.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, κάνοντας τις πρώτες επισκέψεις στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 29’ ο Κάστρο έκανε το σουτ, ο Κλέιμαν απέκρουσε, αλλά ο Λιάσος από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Ως το τέλος του ημιχρόνου, οι Ηπειρώτες πίεζαν για το γκολ, έχοντας και μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μπρένερ στο 42’, την οποία απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά, αλλά το ψαλιδάκι του Παμλίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν στο 50’. Ο Βόλος προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά γενικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά.

Όσο περνούσε η ώρα, το παιχνίδι χαρακτηριζόταν από πολλά λάθη και φάουλ, αλλά δεν σημειώνονταν ευκαιρίες. Ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Γροσδάνη, Παντελάκη. Στο 87’ ο Σάλιακας σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στο 90+2’ ο Μπαρτόλο με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ) : Κλέιμαν, Φεράρι, Ντεντάκης, Μήτογλου, Σάντσεθ, Ριένστρα, Μπαριέντος (86′ Κιάκος), Ρενάτο Σάντος (60′ Μπαρτόλο), Κρητικός (82′ Μπάλλας), Νίνης, Περέα

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης) : Χουτεσιώτης, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Πανουργιάς (46′ Σάλιακας), Εραμούσπε, Καρτάλης (69′ Γροσδάνης), Λιάσος, Κάστρο (69′ Ντομίνγκες), Μπρένερ (69′ Λώλης), Παμλίδης (86′ Δούμτσης)