“Πενταρέ” της Καβάλας και παραμονή στην κορυφή (photos)

Την πέμπτη της νίκη σε έξι ματς σημείωσε η Καβάλα και μάλιστα μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έφτασε στα πέντε γκολ κόντρα στην ΑΕΠ Κοζάνης, έχοντας σε μεγάλη μέρα όλους τους ποδοσφαιριστές της, που μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο ματς, ο Κολλάς βρήκε με ωραία πάσα τον Γαβριηλίδη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ορφανίδης εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ και έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 28′ και μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Ψαρρά, ο Κόλλας πλάσαρε ιδανικά για το 3-0 και πριν βγει το ημίχρονο (41′) ο Κόκκορης υποδέχτηκε την κάθετη πάσα του Ορφανίδη και με ωραίο τελείωμα “έγραψε” το 4-0.

Με το υπέρ της σκορ, η Καβάλα διαχειρίστηκε εύκολα το παιχνίδι, παρά το γεγονός πως η ΑΕΠ μείωσε στο 58′ με τον Βοριαζίδη.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Κολλάς στο 84′ το δεύτερο προσωπικό του στο ματς.

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Γιαλαμούδης (68′ Κολλαράς), Στίκας (69′ Πεντεκίδης), Τενεκές, Γαβριηλίδης (52′ Γεωργακόπουλος), Κόκκορης (52′ Μελισσόπουλος), Κέρθι, Κόλλας, Ορφανίδης (56′ Θωμαΐδης), Αδαμάκης.

ΑΕΠ Κοζάνης (Ρόμαν Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Τσικόπουλος (74′ Αιχμαλωτίδης), Κοτταρίδης (58′ Τσελέπης), Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι (74′ Βοριαζίδης Μ.), Νικολίτσας (84′ Αγρογιάννης), Βοριαζίδης Κ., Παπαδόπουλος, Φωλίνας.