Έκανε το χρέος της η Ατλέτικο, αντέχει στην κορυφή (βαθμολογία)

Η χθεσινή νίκη της Ρεάλ την έφερνε…συγκάτοικο στην κορυφή, όμως σήμερα η Ατλέτικο δεν είχε τάσεις “αυτοκτονίας” και επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί κόντρα στην Ουέσκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα πάλεψε στο μέτρο του δυνατού, κράτησε το σκορ στο ρευστό 1-0 για 40 περίπου λεπτά, όμως στο 80′ ο Καράσκο πέτυχε το δεύτερο γκολ των “ροχιμπλάνκος” και έριξε τίτλους τέλους στο σημερινό παιχνίδι.

Ο Άνχελ Κορέα άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό για τους πρωτοπόρους, που συνεχίζουν χωρίς τον τραυματία Λουίς Σοάρες.

Απομένουν πλέον έξι αγωνιστικές για το τέλος της σεζόν, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να έχει ωστόσο δύσκολο πρόγραμμα, με ξεκίνημα την Κυριακή 25/4 που θα ταξιδέψει στη Χώρα των Βάσκων για να αντιμετωπίσει την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Λοντί (87′ Φελίπε), Τρίπιερ, Χοσέ Χιμένεθ, Σάβιτς, Σαούλ Νίγκεθ (87′ Βιτόλο), Κόκε, Ερέρα (77′ Ντεμπελέ), Καράσκο (84′ Κοντογκμπιά), Γιορέντε, Κορέα (84′ Τορέιρα)

Ουέσκα (Πατσέτα) : Φερνάντεθ, Σιόβας, Ινσούα (85′ Μπόρχα Γκαρθία), Πουλίδο, Σέρχιο Γκόμεθ (85′ Πέδρο Λόπεθ), Ρίκο, Εσκρίτσε, Ντουμπιά, Μοσκέρα (63′ Γκαλόν), Μιρ (63′ Ραμίρεθ), Οκαζάκι (63′ Φερέιρο)