Σπουδαίος Θεσπρωτός, 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου (photos+βαθμολογία)

Σε απόσταση βολής από την 4η θέση βρίσκεται ο Θεσπρωτός, μετά τη σπουδαία νίκη του κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας απέδειξε πως θα είναι ρυθμιστής στο φετινό πρωτάθλημα, αν και οι εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα φανερώνουν πως ίσως “χτυπήσει” και κάτι παραπάνω!

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Μαγνησίας γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πανσερραϊκό.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, σε ένα μοιρασμένο γενικά παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να «χαμογελάσουν» και να πάρουν τη νίκη, με το τέρμα που πέτυχε ο Κοντοές στο 63’.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με τους Παπαδημητρίου και Γκιοατά και έτσι έμεινε στο «μηδέν», με τον ακίνδυνο Θεσπρωτό. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το τέρμα του Κοντοέ στο 63΄και πήραν τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί πως οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν από το 84’, με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σκοπελίτη, ο οποίος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) από το διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Μπαΐλη.

Στο 36’ ο Παπαδημητρίου επιχείρησε το σουτ από κοντά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Τσαγκαλίδης γύρισε ωραία τη μπάλα στον Παπαδημητρίου, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε και πάλι τη μπάλα άουτ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους στο 44’ ο Γκιοατά έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Κινάλης κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα. Έτσι, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια, χωρίς κάποια να έχει προβάδισμα στο σκορ.

Στο 52’ ο Τ. Γώγος απείλησε με κοντινό σουτ, με τον Ξενοδόχοφ να του λέει «όχι», στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ, ενώ στο 54′ η κοντινή κεφαλιά του Μπίκα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαγκαλίδη, μπλόκαρε ο Κινάλης. Στο 63’ ο Κοντοές έπιασε την κοντινή κεφαλιά, νικώντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ξενοδόχοφ, για το 1-0, ενώ στο 65’ το σουτ του Μπίκα, κατέληξε άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ερέρα επιχείρησε το σουτ, με τον Κινάλη να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ το ίδιο συνέβη και με το σουτ του Γιαννίτση στο 77’. Μετά από επτά λεπτά, ο Σκοπελίτης αποβλήθηκε από το παιχνίδι, καθώς δέχθηκε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη), αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους», με παίκτη λιγότερο για τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού. Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 89’, το σουτ του Αγρόδημου κατέληξε άουτ. Έτσι, ο Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας πανηγύρισε τη νίκη, ενώ η ομάδα του Ολυμπιακού έφυγε χωρίς βαθμό από το δημοτικό στάδιο Ηγουμενίτσας.

δείτε φωτογραφίες στο goalpost.gr

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κινάλης, Γώγος Τ., Ζιώγας, Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας (84’ Γκαντσιέρ), Σαραντίδης (90+1’ Πέντσας), Σταυρίδης, Ραμίρεζ (69’ Ντερβίσι).

Ολυμπιακός Βόλου (Στέφανος Ξηρόφωτος) : Ξενοδόχοφ, Γραικός (70’ Ερέρα), Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Γκιοατά (50’ Βουκελάτος / 70’ λ.τ. Νικλητσιώτης), Αγρόδημος, Τσαγκαλίδης, Παπαδημητρίου, Κόλα (90’ Χολέβας), Τζούριτς (50’ Σκοπελίτης).