Επιβλητικό το Περιστέρι στην επανάληψη με την Λάρισα (βαθμολογία)

Επιβλητικό το Περιστέρι μετά τα πρώτα 16’ της επανάληψης της αναμέτρησης της 8ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League με αντίπαλο την Λάρισα, επικράτησε με 80-56 και τερματίζει στην 6η θέση της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής.

Οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα (20-13 στο 8’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Ουέσλι – Λαμάρ Ουόσπαν, Ντέβον Ουάσινγκτον και Μπράξτον Χάγκινς, κάλυψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 32-27 στο 16’ και 33-29, 3’ και 54’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το Περιστέρι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Φορντ, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Το Περιστέρι άρχισε το δεύτερο μέρος από εκεί που τελείωσε το πρώτο και με σερί 16-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φορντ, ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (55-35) στο 26’. Συνολικά το επιμέρους σκορ για τους «κυανοκίτρινους» σε σχεδόν 10’ αγώνα ήταν 26-2.

Η θεσσαλική ομάδα απάντησε με 7 σερί πόντους (55-42 στο 28’), αλλά το Περιστέρι είχε βρει ρυθμό και λίγο πριν το τέλος της συνάντησης η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή των 24 πόντων (78-54).

Οι νικητές είχαν σχεδόν διπλάσιο αριθμό ασίστ (15-8) με τον ίδιο αριθμό λαθών (12). Κορυφαίος του Περιστερίου ήταν ο Φορντ, που πέτυχε 18 πόντους με 3/6 δίποντα και 3/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Τρε ΜακΛιν τον ακολούθησε σε απόδοση.

Ο 27χρονος Αμερικανός φόργουορντ έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους με 6/8 δίποντα και 10 ριμπάουντ. Ο Τεράν Πέτεγουεϊ τελείωσε και εκείνος το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (12), όπως, επίσης, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, ο οποίος σκόραρε 10.

Ο Ντεβόν Ουάσινγκτον (15 πόντοι με 3 τρίποντα) και ο Σπύρος Μούρτος (13 πόντοι) προσπάθησαν περισσότερο από την Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56.