Ισοπαλία που δεν βόλεψε κανέναν στο José Zorrilla (βαθμολογία)

Χωρίς νικητή έληξε η πρώτη σημερινή αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς Βαγιαδολίδ και Μπέτις αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Χοσέ Θορίγια».

Η ομάδα από τη Σεβίλλη, η οποία χρειαζόταν τους τρεις βαθμούς, στην προσπάθεια που καταβάλλει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, προηγήθηκε λίγο μετά την έναρξη του β΄ μέρους.

Όμως, η Βαγιαδολίδ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, ο οποίος την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες τις στιγμές τους. Κορυφαία όλων το ακυρωθέν -μέσω VAR- γκολ (λόγω οφσάιντ) της Βαγιαδολίδ με τον Βάισμαν στο 10′.

Η Μπέτις μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα. Στο 49′, οι Σεβιγιάνοι ανέκτησαν την κατοχή πίσω από τη γραμμή του κέντρου, αναπτύχθηκαν ωραία, με την μπάλα να φτάνει στον Ρουιμπάλ, ο οποίος την έστειλε με προβολή στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Οι τελευταίοι, ωστόσο, δεν παράτησαν το ματς. Με τον Σέρχιο να προβαίνει σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές στο 54′, η Βαγιαδολίδ πήρε τα πάνω της. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ, με τον Βάισμαν να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στο 68′. Σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.

Βαγιαδολίδ (Σέρχιο) : Ρομπέρτο Χιμένεθ, Βάϊσμαν, Πλάνο, Λουίς Πέρεθ (54′ Γιάνκο), Ορεγιάνα (71′ Ντε Σόουζα), Ολάθα, Ερέρο (54′ Σαν Εμετέριο), Μέσα, Τσάβι Σάντσεθ (54′ Ολίβας), Χοακίν Φερνάντεθ (54′ Ζότα), Ελ Γιαμίκ

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι) : Μπράβο, Κανάλες, Ρουίθ, Γκουίδο Ροντρίγκεθ, Έμερσον, Φεκίρ, Γκουαρδάδο (71′ Χοακίν), Ιγκλέσιας (84′ Μορόν), Μαντί, Μιράντα, Ρουιμπάλ (79′ Τέλο)