Και μαθηματικά “Ευρωπαίος” ο ΠΑΟΚ, 2-1 στο ΟΑΚΑ (βαθμολογία)

Στη δεύτερη θέση ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ και προσπέρασε τον Άρη που νωρίς το απόγευμα αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Ολυμπιακό.

Ο “δικέφαλος” της Θεσσαλονίκης είχε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα δύο γκολ, με αποτέλεσμα να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, που αιφνιδιάστηκαν με την εξέλιξη του ματς.

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος των play off, οι “ασπρόμαυροι” εξασφάλισαν το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος και απομένει ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Ολυμπιακό.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ θα δώσει τη μάχη της με τον Παναθηναϊκό, για το τελευταίο εισιτήριο της Ευρώπης, μέσω της 4ης θέσης.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τους παίκτες της να πηγαίνουν πρώτοι στην μπάλα στις μονομαχίες. Γενικότερα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την κατοχή και τις περισσότερες τελικές προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο ο ΠΑΟΚ όσο κυλούσε ο χρόνος έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα της «Ένωσης», με τον Μίκαελ Κρμέντσικ να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Μάλιστα, στο 30ο λεπτό ο Τσέχος επιθετικός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά αρχικά νικήθηκε από τον Αθανασιάδη ενώ στη συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Τις στιγμές της είχε κι η ΑΕΚ, με εκείνη του Γαλανόπουλου στο 42ο λεπτό να είναι η καλύτερη, αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε το σουτ του.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στο γήπεδο τον Ουάρντα, ο οποίος έμελλε να αλλάξει και την εικόνα του ματς. Ο Αιγύπτιος ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ για το 1-0 του Κρμέντσικ στο 48′, αλλά και την πάσα στο πέναλτι που κέρδισε ο Τσέχος επιθετικός από τον Λόπες. Ο Σβαμπ ήταν εύστοχος από τη λευκή βούλα κι έκανε το 0-2 στο 51′.

Ο Μανόλο Χιμένεθ σε μια προσπάθεια να βρει αντίδραση η ομάδα του άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-3-3, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ΠΑΟΚ είχε βραχυκυκλώσει την ΑΕΚ, η οποία εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος δυσκολευόταν να δημιουργήσει. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν πολυπρόσωπη, ενώ παράλληλα οι παίκτες του Γκαρσία δημιουργούσαν καταστάσεις στην κόντρα επίθεση.

ΑΕΚ… σοκαρίστηκε από τα δύο γρήγορα γκολ και προσπάθησε να βρει λύσεις με τις αλλαγές του Χιμένεθ (Τάνκοβιτς-Σιμάνσκι-Βασιλαντωνόπουλος) και το 4-3-3. Ομως δεν κατάφερε και πολλά, αφού το σχέδιο του ΠΑΟΚ λειτουργούσε καλά και είχε ένα σκοπό: να διατηρήσει το 0-2 ανέπαφο. Απέναντι του μία ΑΕΚ βραχυκυκλωμένη…

Το μόνο που κατάφερε στο ματς ήταν στο 91’ να μειώσει με τον Τάνκοβιτς, από πέναλτι που κέρδισε ο Κρίστιτσιτς από πάτημα του Τσιγγάρα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου (58′ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Νταντσένκο (58′ Βασιλαντωνόπουλος), Γαλανόπουλος (58′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ (81′ Κοσίδης), Κρίστισιτς, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) : Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βιερίνια, Βαρέλα, Μπάμπα, Ροντρίγκο, Αουγκούστο (46′ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Μουργκ (46′ Μουργκ), Ζίφκοβιτς (84′ Τζόλης), Κρμέντσικ (73′ Σφιντέρσκι)