Άλλος ήθελε τους βαθμούς, άλλος κέρδισε στο Mercedes Benz Arena (βαθμολογία)

Μπορεί η Άουγκσμπουργκ να “καιγόταν” για τους βαθμούς καθώς η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη είναι στους τρεις βαθμούς, ωστόσο η Στουτγκάρδη ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι του Mercedes Benz Arena.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής, η ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο επικράτησε με 2-1 και ανέβηκε στην 9η θέση, την ώρα που η Άουγκσμπουργκ αγωνιά για το μέλλον της στην κατηγορία, δύο “στροφές” πριν το τέλος της σεζόν.

Ο Φίλιπ Φέρστερ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό και με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο 45λεπτό.

Στο 59′ η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Φλόριαν Νιντερλέχνερ και να αναπτερώσει τις ελπίδες της για το πολύτιμο τρίποντο, όμως στο 74′ ο Σάσα Κάλαιτζιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αποτέλεσμα το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο) : Μπρέντλοου, Κεμπφ, Μαυροπάνος (46′ Καραζόρ), Αντόν, Σόσα, Μάσιμο (22′ λ.τ. Κουλιμπαλί / 64′ Τόμι), Εντό, Κλεμέντ (85′ Μακ), Φέρστερ, Ντιντάβι (64′ Τσουρλίνοφ), Κάλαϊτζιτς

Άουγκσμπουργκ (Μάρκους Βάιντσιρλ) : Γκικίεβιτς, Ιάγκο (83′ Πέντερσεν), Γκάμνι, Όξφορντ, Γκουβέλεφ, Βάργκας (68′ Γιένσεν), Χαν (83′ Γκρέγκοριτς), Κεντίρα, Μόραβεκ (68′ Καλιγκιούρι), Ρίχτερ (76′ Μπένες), Νιντερλέχνερ