Μεγάλη νίκη παραμονής για τον Αήττητο, 2-1 στη Μύκονο (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη για τον Αήττητο Σπάτων, που έφτασε τους 9 βαθμούς στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Από την άλλη, η ΑΕ Μυκόνου γνώρισε οδυνηρή ήττα, που την καθηλώνει στην τελευταία θέση και τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό.

Η είσοδος των Ημαθιωτών επιθετικών, Βασίλη Κωνσταντινίδη και Στέφανου Ντόγου έδωσαν πνοή στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι νησιώτες δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι κόντρα στους “πράσινους” της Ανατολικής Αττικής.

11′ Σέντρα του Κέμπε από αριστερά, ο Καλτσάς βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε μόλις άουτ.

17′ Ο Καλογεράς έκανε τη παράλληλη σέντρα από δεξιά, ο Αλεξανδρόπουλος πλάσαρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

21′ Ο Λεσάι εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Μπανούσης έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, αλλά δεν σούταρε όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

37′ Ο Λεσάι βρήκε ωραία τον Αλεξανδρόπουλο, αυτός απέφυγε έναν αντίπαλο μέσα στην περιοχή, ο Καλογεράς μπήκε στη φάση πλάσαρε και με τα ακροδάχτυλα ο Παναγόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

41′ Ξανά ο δραστήριος Λεσάι, κινήθηκε ωραία από δεξιά, σούταρε δυνατά και ο Παναγόπουλος με διπλή προσπάθεια, αποσόβησε τον κίνδυνο.

42′ Στην πρώτη επίσκεψη του Αήττητου στα καρέ της Μυκόνου, άνοιξε το σκορ. Ο Γκαβασιάδης βρήκε ωραία με κάθετη πάσα τον Στυλιανόπουλος, αυτός μπήκε από τα αριστερά και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

46′ Ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λεσάι έπιασε την κεφαλιά το πρώτο δοκάρι και ο Κωνσταντινίδης που μόλις πέρασε ως αλλαγή, ισοφάρισε με προβολή (1-1).

50′ Ο Λεσάι εκτέλεσε το φάουλ πάνω στη γραμμή της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

56′ Διπλή απειλή για την ανεβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο ΑΕ Μυκόνου. Αρχικά ο Κουγιός γέμισε στην περιοχή και ο Παναγόπουλος έδιωξε με γροθιές προ του Λεσάι και στη συνέχεια ο Μπρούνο πλάσαρε και ο Νομικός έβαλε σωτήρια την προβολή.

58′ O Καλογεράς έκλεψε τη μπάλα από τον Παναγόπουλο, πάσαρε στον Κωνσταντινίδη, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή.

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αήττητο να πετύχει το δεύτερο γκολ. Ο Πλαβούκος σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Μπουρντένης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκαβασιάδης σημάδεψε το δοκάρι.

74′ Ο Κωνσταντινίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καλογεράς έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα πήρε ύψος.

76′ Ο Γρόσιος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και αφήνει τον Αήττητο με 10 παίκτες.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Λεσάι εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ όλους, έφτασε στον Ντόγο ο οποίος σούταρε και ο Παναγόπουλος απέκρουσε σωτήρια στη γωνία του.

85′ Ο Αήττητος βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Πλαβούκος εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Μπουρντένης απέκρουσε με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Παπανικολάου, αυτός πάσαρε στον Μεγαλοοικονόμου και αυτός με πλασέ νίκησε τον πορτιέρο της Μυκόνου (1-2).

89′ Ο Ντόγος βρήκε τον Κωνσταντινίδη στα δεξιά, αυτός πλάσαρε με τη μία αλλά ο Παναγόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

ΑΕ Μυκόνου (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης) : Μπουρντένης, Μπαλωμένος, Κέμπε, Τοπάλ, Μπανούσης, Καλτσάς, Αχείμαστος (46′ Κωνσταντινίδης), Κουγιός (71′ Ντόγος), Καλογεράς, Αλεξανδρόπουλος (46′ Μπρούνο), Λεσάι

Αήττητος Σπάτων (Βαγγέλης Τσιώλης) : Παναγόπουλος, Ρόδης, Ασλάνι (52′ Πλαβούκος), Νομικός, Σπίρτζος, Στυλιανόπουλος, Δακτυλίδης, Γρόσιος (76′ Μεγαλοοικονόμου), Χιλάι (57′ Χοτζάι), Παπανικολάου, Γκαβασιάδης