Νίκη παραμονής για τον Απόλλωνα Λάρισας, υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο ΟΦ Ιεράπετρας (βαθμολογία)

Σε ένα μέτριο παιχνίδι στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε με 1-0 του ΟΦ Ιεράπετρας και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Την ίδια ώρα, η ομάδα της Κρήτης αποχαιρετά και μαθηματικά τη Super League 2 και πλέον εναποθέτει τις ελπίδες της σε μια αναδιάρθρωση κατηγοριών.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σέχου στο 6ο λεπτό, ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες.

Μόλις στο 6ο λεπτό το πρώτο γκολ του αγώνα. Ο Ντα Κάμπο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σέχου με κεφαλιά, “έγραψε” το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 19′ ο Μπαράτα σούταρε από καλό σημείο, ο Αστράς μπλόκαρε, στην πρώτη καλή στιγμή του ΟΦΙ στο ματς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καψάλης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Βουό πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει για λίγο έξω.

Τελευταία φάση στο πρώτο ματς με τη λήξη, όταν ο Βουό βρήκε τον Κούστα, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 49′ ο Κούστα έκανε το σουτ, ο Άστρας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια, προλαβαίνοντας τον Βουό πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60′ ο Βαγγέλης Μόρας είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και στα επόμενα τριάντα λεπτά, ο ΟΦΙ θα αγωνιστεί με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στο 88′ ο ΟΦΙ έμεινε κι αυτός με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κούστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος) : Αστράς, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Μπαλογιάννης (84′ Γκουντρουμπής), Μπάλλας, Ντα Κάμπο, Λούκας, Γιάκος, Αθανασιάδης, Σέχου.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Παπαδόπουλος, Καψάλης, Περδίκης, Ζήσης (46′ Χιντζίδης), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (77′ Τσιλιγγίρης), Γκίνη (77′ Αρναούτογλου), Μπαράτα (70′ Ντούνης), Κούστα, Βουό.