Τη χαριστική βολή στην ΑΕΛ ο αδιάφορος Βόλος (βαθμολογία)

Το…κύκνειο άσμα της ΑΕΛ το σημερινό παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό.

Η ομάδα της Λάρισας ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον αδιάφορο βαθμολογικά Βόλο και υποβιβάστηκε στη Super League 2. Μία “μαύρη” ομολογουμένως σελίδα για την ιστορική ομάδα, που στο παλμαρέ της έχει την κατάκτηση του τίτλου στην Α Εθνική.

Οι Βολιώτες δεν χαρίστηκαν στους “βυσσινί” και με εξαιρετική εμφάνιση, έφτασαν σχετικά άνετα στο 3-1.

Στο 8′ ο Δουβίκας άνοιξε το σκορ και στο 39′ ο Μπαρτόλο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 59′ η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσόσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και μάλιστα μέσα σε διάστημα 10 λεπτών από την πρώτη.

Παρ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 70′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντουρμισάι, όμως η χαρά τους κράτησε τέσσερα λεπτά καθώς ο Μπουένο πέτυχε το τρίτο γκολ των “κυανέρυθρων”.

Στα τελευταία 15 λεπτά, δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ΑΕΛ αποχαιρετά τη Super League μετά από έξι χρόνια.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Κλέιμαν, Φεράρι, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Τσοκάνης (81′ Κρητικός), Μπαριέντος (46′ Ριένστρα), Μπαρτόλο (78′ Κιάκος), Μαρτίνες (46′ Περέα), Νίνης (66′ Μπουένο), Δουβίκας

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα) : Νάγκι, Γιακιμόφσκι, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Τσόσιτς, Νικολιάς, Στίφλερ (46′ Μουκάντζο), Κολομπίνο, Πινακάς, Ακούνια, Ντουρμισάι (83′ Γρηγορόπουλος)