Άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς η Άιντραχτ, ισόπαλος ο “τελικός” του Βερολίνου (βαθμολογία)

Ισοπαλία που μπορεί να στερήσει στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης την έξοδο στο Champions League.

Η ομάδα του Σβένσον επί του παρόντος βρίσκεται στην 5η θέση του Γερμανικού πρωταθλήματος με 57 βαθμούς, μόλις ένα βαθμό πίσω από την 4η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Θα παλέψει με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος της σεζόν για να προκριθεί στους ομίλους του UEFA Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι και η Μάιντς το εκμεταλλέυτηκε. Έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο και άνοιξε το σκορ με ασταμάτητο κεραυνό του Ονισίβο μόλις στο 11ο λεπτό.

Μέχρι το 86ο λεπτό όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα φύγουν με τους τρεις βαθμούς από το Ντόιτσε Μπάνκ Πάρκ. Όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον εξαιρετικό Χρούστιτς, ο οποίος με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Άιντραχτ Φραγκφούρτης (Άντολφ Χιούτερ) : Τραπ, Τούτα (65′ Γιουνές), Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Ντουρμ (64′ Τσάντλερ), Ρόντε, Καμάντα (71′ Ζουμπέρ), Σο (63′ Ιλσάνκερ), Κόστιτς, Σίλβα, Γιόβιτς

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Τσέντνερ, Σεντ Τζουστ, Χακ, Νιακατέ, Ντα Κόστα, Κορ, Μπαρέιρο (89′ Λάτσα), Μουένε, Μπούρκαρτ (78′ Εζτουναλί), Ονισίγουο (78′ Γκλάτσελ), Κουαΐσον (56′ Μποέτιους)

Στο τρίτο και τελευταίο ματς της ημέρας το οποίο χαρακτηρίζεται ντέρμπι παραμονής. η Χέρτα και Αρμίνια Μπίλεφελντ έμειναν στο 0-0 στο Βερολίνο.

Οι δύο ομάδες έχουν από 31 βαθμούς με την Αρμίνια να είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.