“Περίπατος” και δεύτερη θέση για τον Λεβαδειακό! (βαθμολογία)

Άνετη νίκη κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά Διαγόρα για τον Λεβαδειακό, που σε συνδυασμό με την ήττα του Ιωνικού από τη Ξάνθη, βρίσκεται στη δεύτερη θέση (λόγω καλύτερης διαφοράς) των play off.

Για τους Βοιωτούς ακολουθεί δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι και συγκεκριμένα κόντρα στην αδιάφορη βαθμολογικά ΠΑΕ Χανιά και την τελευταία αγωνιστική μεταβαίνει στη Ξάνθη, σε έναν (κατά τα φαινόμενα) τελικό για την απευθείας άνοδο.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Πολέτο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η άμυνα του Διαγόρα δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα από το πόδι του Μύγα έφτασε στο Μυτίδη και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μαρίνος μέσα στην περιοχή πάσαρε στον Κωστή, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Νέα καλή στιγμή για το Λεβαδειακό στο 22ο λεπτό. Ο Μυτίδης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μπίντση να αποκρούει.

Στο 31’ ο Κωστή πάσαρε στο Μύγα, αυτός έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μυτίδης με κεφαλιά-ψαράκι διπλασίασε τα τέρματα για το συγκρότημα του Τζουζέπε Σανίνο. Δεύτερο γκολ στο παιχνίδι για τον Κύπριο φορ.

Στο 53’ ο Μεχία πάσαρε στον Πολέτο, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπίντση να μπλοκάρει.

Στο 61’ ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κωστούλα μετά από γύρισμα του Κωστή. Ο Θεοχάρης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με θαυμάσια εκτέλεση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ωραία κάθετη πάσα του Μαρίνου για το Νίκα, ο νεαρός μέσος έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Στο 69’ ο Τσιαντούλας για το Διαγόρα πάσαρε στο Λινάρδο, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κάκκο έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει, σε κόρνερ.

Στο 77’ ο Κάκκο έκανε τη σέντρα ο Αθανασίου έπιασε την κεφαλιά με τον Θεοχάρη να διώχνει πάνω στη γραμμή, σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μύγας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νίκας έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 87’ ο Συμελίδης έκανε τη σέντρα και ο Τζιώρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λανθασμένη απόφαση όπως φαίνεται και από το ριπλέι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κωστή πάσαρε στο Συμελίδη, αυτός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 4-0.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λινάρδου, η μπάλα άουτ.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Καραχάλιος (46′ Τζημόπουλος), Μεχία (59′ Θεοχάρης), Πολέτο (59′ Νίκας), Μαρίνος (80′ Συμελίδης), Τσάπρας, Κονέ (46′ Μπαστακός), Μυτίδης (80′ Τζιώρας), Κωστή.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Ρουγκάλας, Δημήτρουλας (52′ Αθανασίου), Νάτσης (60′ Γεωργίου), Κονέ (46′ Μπαστακός), Μασούρας, Τσιαντούλας, Καρατάσιος (53′ Λινάρδος), Αλάεθ (68′ Κάκκο), Κωστούλας, Μανωλάκης.