Βαριά ήττα για τη φιναλίστ του Europa Βιγιαρεάλ, παρέμεινε στη LaLiga η Βαλένθια (βαθμολογία)

Έστησε… πάρτι με καλεσμένη την Βιγιαρεάλ η Θέλτα!

Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ πέρασε με το εμφατικό 4-2 από το «Μαδριγάλ», διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της για Ευρώπη και την ίδια ώρα βάζει σε μπελάδες την Βιγιαρεάλ αφού η Μπέτις, που έχει ματς λιγότερο, είναι στο -1.

Φοβερός ρυθμός εξ αρχής, η μπάλα πάνω κάτω και φάσεις εκατέρωθεν. Ο Σάντι Μίνα άνοιξε το σκορ στο 19′, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο πεντάλεπτο με τον Μόι Γκόμες. Ο Σάντι Μίνα με πέναλτι στο 34′ χτύπησε ξανά για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στη Θέλτα, η οποία βρήκε κι άλλο γκολ στο φινάλε του δευτέρου μέρους. Ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά ο Μπράις Μέντες ο σκόρερ και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-1 υπέρ τους.

Ιδανικό ξεκίνημα και στην επανάληψη για τη Θέλτα, η οποία βρήκε για τέταρτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σολάρι (57′) για να τελειώσει όποιες σκέψεις υπήρχαν στη Βιγιαρεάλ για ανατροπή, με τον Μορένο στο 87ο λεπτό με πέναλτι να μειώνει σε 4-2 και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Βιγαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ασένχο, Πένια, Αλμπιόλ, Μόρι, Εστουπινιάν (46′ Αλμπέρτο Μορένο), Τριγκέρος, Καπού (54′ Κοκλέν), Παρέχο (66′ Ράμπα), Πίνο, Νίνιο (66′ Αλκάθερ), Γκόμεθ (54′ Ζεράρ Μορένο).

Θέλτα (Εδουάρδο Κουντέτ) : Βιγιάρ, Μάγιο (68′ Αϊντού), Αραούχο, Ντομίνγκεθ, Καρικόλ, Μπελτράν, Σολάρι (68′ Βάθκεθ), Σουάρεθ, Νολίτο (78′ Χόλσγκροουβ), Μέντεθ, Μίνα (78′ Φερέιρα).

Σώθηκε η Βαλένθια, 3-0 τη Βαγιαδολίδ

Ο… εφιάλτης τελείωσε για τη Βαλένθια, η οποία με τη νίκη της 3-0 επί της Βαγιαδολίδ στο «Μεστάγια» εξασφάλισε οριστικά την παραμονή της και τη νέα σεζόν στη La Liga. Δύο γκολ του Μάξι Γκόμες, ένα στο φινάλε του ημιχρόνου κι ένα στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, κι ένα του Κορέια λίγο πριν τη λήξη, έδωσαν τους τρεις βαθμούς στις «νυχτερίδες», αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να αγωνιούν, καθώς βρίσκονται στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.