Κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας το Λαύριο

Το Λαύριο συνέχισε από εκεί που είχε τελειώσει στην κανονική περίοδο και με νίκη επί του Κολοσσού (87-68), έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στα ημιτελικά των Playoffs και κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας στην σειρά απέναντι στους «θαλασσί», που συνεχίζεται μεθαύριο Πέμπτη (13/5, 16:00) στην Ρόδο.

Οι «Μεταλλωρύχοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή έως το τέλος, χάρις στην πολύ καλή άμυνα τους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι. Παρότι δεν ήταν εύστοχο από μακριά (9/31 βολές), το Λαύριο είχε 20/34 δίποντα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασίλης Μουράτος, που σκόραρε 23 πόντους με 5/10 τρίποντα και κορυφαίος ο Άλφα Ντιαλό ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 6/7 δίποντα και 8/10 βολές. Ο 24χρονος Αμερικανός φόργουορντ πήρε ακόμη 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Οι «Μεταλλωρύχοι» είχαν ακόμη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντέβιν Ντέϊβις σκόραρε 13 πόντους με 5/9 σουτ εντός πεδιάς, ο Όου Ντι Ανοσίκε έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γκεν Κόζι τελείωσε το ματς με 10.Από τον Κολοσσό προσπάθησε περισσότερο ο Νίκολα Ντράγκοβιτς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η εκκίνηση του Λαυρίου στην δεύτερη περίοδο. Με σερί 11-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Ντέιβις, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 33-19 και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (40-30).

Με σερί 7-0 με δύο καλάθια των Ντέιβις, Ανοσίκε και ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μουράτου, οι «Μεταλλωρύχοι» ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (47-32) στο 23’ και με πρωταγωνιστές τους Μουράτο, Ντιαλό προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 (62-42) στο 28’.

Ο Νίκος Καμαριανός με πέντε πόντους έδωσε ώθηση στους «θαλασσί» να επιδιώξουν την μείωση του σκορ και με τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα, ο Κολοσσός κατέβασε την διαφορά στους επτά (65-58) στο 32’.Το Λαύριο, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 με τρίποντο του Μουράτου, ξέφυγε με 74-58 τρία λεπτά αργότερα και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 21 (87-66) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 65-51, 87-68.