Πέρασε από το “Old Trafford” η Λέστερ και “αγκάλιασε” το Champions League (βαθμολογία)

Σημαντική νίκη για τη Λέστερ, που νίκησε τη Γιουνάιτεντ των πολλών αλλαγών και βρίσκεται με το…ενάμιση πόδι στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι Αλεπούδες εκμεταλλεύτηκαν τις αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1, χάρη στο γκολ του Σογιουντσού στο 66ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 10′ με τον Τόμας, ωστόσο οι “διάβολοι” ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Μέισον Γκρίνγουντ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σόλσκιερ έριξε στον αγώνα μερικά από τα “βαριά χαρτιά”, ωστόσο η Λέστερ ήταν εκείνη που πέτυχε το δεύτερο γκολ, που τελικά της έδωσε την πολύτιμη νίκη.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ) : Ντε Χέα, Τέλες, Γουίλαμς, Τουανζέμπε, Μπέιλι, Μάτιτς, Ντε Μπέεκ, Ελανγκά (65′ Ράσφορντ), Ντιαλό (78′ Μπρούνο Φερνάντες), Μάτα, Γκρίνγουντ (66′ Καβάνι)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς) : Σμάιχελ, Τόμας, Καστάνιε, Σογιουντσού, Φοφανά, Πέρες (65′ Μάντισον), Όλμπρινγκτον, Εντιντί, Τίλεμανς, Βάρντι (80′ Τσάντμπερι), Ιεανάτσο