Έσπασε κι άλλο ρεκόρ η Σίτι! (βαθμολογία)

Σε ένα κατά τα άλλα εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 4-3 εκτός έδρας της Νιούκαστλ, με αποτέλεσμα να γίνει η μοναδική ομάδα στην ιστορία της Premier League, η οποία φτάνει τις δώδεκα σερί νίκες μακριά από το γήπεδό της!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές, οι οποίοι ανέβηκαν στους 83 βαθμούς, ήταν ο Φεράν Τόρες με χατ-τρικ και ίσως το γκολ της χρονιάς στην Αγγλία. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν μεν στους 39 πόντους, έχοντας ωστόσο σωθεί ήδη.

Αν και η Μάντσεστερ ανέλαβε εξ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο «χορός» των γκολ άνοιξε από την πλευρά της Νιούκαστλ χάρη στην κεφαλιά του Κραφτ στο 25′. Μάλιστα, οι «καρακάξες» είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους δέκα λεπτά αργότερα, ωστόσο η απευθείας εκτέλεση του Σέλβι σταμάτησε στο δοκάρι. Κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι «πολίτες», οι οποίοι ισοφάρισαν στο 39′ με το διαγώνιο σουτ του Κανσέλο.

Κι όμως το πρώτο ημίχρονο «χωρούσε» ακόμα δύο γκολ και μάλιστα το ένα εξ αυτών θα αποτελέσει ίσως και το καλύτερο της χρονιάς. Στο 42′ ο Τόρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εναέρια ανάποδη τακουνιά θυμίζοντας Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2). Για να έρθει να ισοφαρίσει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζοέλιντον με εκτέλεση πέναλτι.

Στο 62′ ο Γουίλοκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Νιούκαστλ ευστοχώντας στο «ριμπάουντ» που πήρε, αφότου του έπιασε το πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος) ο Κάρσον. Όμως, ο Τόρες όχι μόνο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αλλά με δύο τέρματα εντός ισάριθμων λεπτών (64′ και 66′) έφερε «τούμπα» το ματς για το 3-4, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους) : Ντουμπράβκα, Μέρφι, Κραφτ, Φερνάντεζ (88’ Γκέιλ), Ντάμετ, Ρίτσι (84’ Λόνγκσταφ), Γουίλοκ, Σέλβεϊ, Αλμιρόν, Σεν-Μαξιμέν, Ζοέλιντον (84’ Λιούις)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Κάρσον, Γουόκερ, Γκαρθία, Ακέ, Κανσέλο (74’ Μεντί), Σίλβα, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Τόρες, Ζέσους, Στέρλινγκ