Απίστευτη ανατροπή σε 6 λεπτά για την Ατλέτικο, αγωνία μέχρι τέλους και στην ουρά (βαθμολογία)

Το γκολ της Οσασούνα στο 75′ άλλαζε άρδην την εικόνα στην κορυφή, όμως η Ατλέτικο είναι πολύ…σκληρή για να πεθάνει!

Οι “ροχιμπλάνκος” έφεραν τούμπα το ματς μέσα σε διάστημα έξι λεπτών και χάρη στα γκολ των Λόντι και Σουάρες, παρέμειναν στην κορυφή της LaLiga έχοντας έναν και μόνο αντίπαλο για τον τίτλο, τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Κι αυτό γιατί η Μπαρτσελόνα “πέταξε” στον κάλαθο των αχρήστων τη διεκδίκηση του τίτλου, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα-σοκ από την αδιάφορη βαθμολογικά Θέλτα!

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ περνούσε νικηφόρα από το Σαν Μαμές, χάρη στο γκολ του Νάτσο Φερνάντες στο 68ο λεπτό, ένα τέρμα που τη διατηρεί ζωντανή για τον τίτλο, αν και δεν εξαρτάται από την ίδια αλλά από τη Βαγιαδολίδ, που καλείται να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική την Ατλέτικο.

Η ομάδα του Σέρχιο γνώρισε βαριά ήττα Reale Arena από τη Σοσιεδάδ και βρίσκεται σε δυσχερή θέση όσον αφορά την παραμονή, για την οποία έχει το πάνω χέρι η Ουέσκα, παρά το γεγονός πως ηττήθηκε σήμερα από τη Μπέτις.

Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Έλτσε και μάλιστα με το εμφατικό 3-1 κόντρα στην Κάντιθ, ωστόσο και η ίδια εξαρτάται από την Ουέσκα, που βρίσκεται στη 17η θέση.

Τέλος, την οριστική παραμονή τους στη LaLiga πανηγυρίζουν Αλαβές (4-2 τη Γρανάδα) και Χετάφε, που κέρδισε τη Λεβάντε με σκορ 2-1, ενώ δύσκολη έως απίθανη είναι η παραμονή της Έιμπαρ, που γνώρισε βαριά ήττα από τη Βαλένθια.