Μεγάλο “διπλό” του Απόλλωνα Πόντου στην Καβάλα!

Άνω κάτω έκανε, τόσο το ρετιρέ όσο και την ουρά της βαθμολογίας ο Απόλλων Πόντου!

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη υποχρέωσε την Καβάλα στην πρώτη της εντός έδρας ήττα (δεύτερη στο πρωτάθλημα) και ταυτόχρονα έκανε σημαντικό βήμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Γ Εθνική.

Την ίδια ώρα, έδωσε την ευκαιρία στη Βέροια να περάσει στην πρώτη θέση, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο από τους “Αργοναύτες”

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Απόλλων κατάφερε να κάνει το 0-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καλογέρη.

Ο ΑΟΚ θα μπορούσε να ισοφαρίσει με τον Ορφανίδη στο 29’ όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως δεν αξιοποίησε ο μέσος της ομάδας.

Στο 32’ και το 46’ η Καβάλα χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Κολλά, όπως και στο 58’ με τον Γαβριηλίδη.

Ο Απόλλων απείλησε με δεύτερο γκολ στο 60’ με τον Νύκταρη και στο 82’ με τον Δεινόπαπα που βρέθηκε μόνος του με τον Κυρίτση.

Προηγουμένως στο 66’ ο προωθημένος Στίκας δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, μετά από σέντρα φάουλ του Ορφανίδη.

Στο 90’ ο ΑΟΚ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Κολλάς, που επίσης δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Πολίτη μέσα σε γενική απογοήτευση.

Η Καβάλα θα μπορούσε να είχε πάρει τουλάχιστον το «Χ», αν δεν έχανε και μια τελευταία ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ ο Γιαλαμούδης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς (63′ Γιαλαμούδης), Στίκας, Τενεκές (63′ Βαλαβανόπουλος), Γαβριηλίδης (90+ Παπαδόπουλος), Κόκκορης, Κέρθι (79′ Θωμαΐδης), Κολλάς, Ορφανίδης, Αδαμάκης (79′ Βακιρτζής).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης (79′ Φράγκος), Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Τουρσίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου (90+ Χατζηαθανασίου), Λαμπίρης.