Χατ-τρικ της Μουρατίδου στη Ξάνθη, κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι (βαθμολογία)

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας.

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής και κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες στη Θαλασσιά Ξάνθης, η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 3-0 της Βασίλισσας Θράκης, χάρη στο χατ-τρικ της Έλλης Μουρατίδου, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα.

Η Βασίλισσα της Θράκης είχε τις δικές της στιγμές με τις Κατσαρού, Βλάχου, Κυριαζίδου, σε ένα παιχνίδι που η Ξανθιώτικη ομάδα στερήθηκε των υπηρεσιών των Μετοικίδου, Ευθυμιάδου, Χασιώτη, με τους Αλεξούδη-Κουτρουλό να δίνουν χρόνο σε 16 συνολικά παίκτριες εκ των οποίων το συντριπτικό ποσοστό είναι πολύ μικρής ηλικίας.

δείτε φωτογραφίες στο xanthi-sport.gr

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη

Συνεχίζει την πορεία του για το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος, κέρδισε εκτός έδρας, στον Άγιο Βασίλειο τον Άρη με σκορ 3-0.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της κατοχής και την πρωτοβουλία στην επίθεση, ο Δικέφαλος είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της αντιπάλου δύο φορές στο 12′, μετά από σουτ της Μήτκου και ψαλιδάκι της Πούλιου. Οι “ασπρόμαυρες” δεν πτοήθηκαν, ο επιθετικός μονόλογος συνέχισε, με την Κακαμπούκη στο 27′ να σημαδεύει κι αυτή το δοκάρι. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στο 32′ με σουτ της Πούλιου μετά από ασίστ της Μήτκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η σφιχτή άμυνα του Άρη δεν εμπόδισε την Πούλιου από το να κάνει το 2-0 με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ στο 48′. Την απόλυτη κυριαρχία του Δικεφάλου ήρθε να επιβεβαιώσει η Γκάτσου με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ της Βαρδαλή στο 57′.

Λίγα λεπτά αργότερα οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, έκαναν μαθήματα τριγωνομετρίας στις αντιπάλους τους σε μια φάση βγαλμένη από ηλεκτρονικό παιχνίδι, με την μπάλα να μην κάνει την χάρη στην Σπυριδωνίδου και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 82′ η μπάλα συνέχισε να παίζει παιχνίδια και δεν κατέληξε στα δίχτυα μετά από τριπλή ευκαιρία με πρωταγωνίστριες τις Πίτσιου και Σπυριδωνίδου.