Πήρε τον πρώτο “τελικό” η Καβάλα (photos+βαθμολογία)

Σημαντική νίκη για την Καβάλα, που τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν (έχοντας και ένα ματς λιγότερο), αποκτά προβάδισμα για την άνοδο στη Super League 2.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό για ένα ημίχρονο κόντρα στη μαχητική Τρίγλια, αλλά στο τέλος πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η αποβολή των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα στο 58′ όταν ο Άγγελος Παπαστεριανός πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Η ομάδα της Χαλκιδικής ήταν πιο απειλητική στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο ο ΑΟΚ δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του κάνοντας αρκετά λάθη, ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί στο 39′ με τον Βαλαβανόπουλο.

Η αντίδραση της Τρίγλιας ήταν άμεση με τον Ποζατζίδη, ο οποίος ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι επανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με τον Παντεκίδη και στο 58′ ο Βαλαβανόπουλου σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το τελικό (όπως αποδείχτηκε) σκορ 3-1.

δείτε φωτογραφίες στην Πρωινή Καβάλας

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης) : Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαΐδης (85′ Γιαλαμούδης), Βαλαβανόπουλος (85′ Γεωργακόπουλος), Ορφανίδης (76′ Κολλάς), Αδαμάκης (85′ Βακιρτζής)

ΠΟ Τρίγλιας (Κώστας Γεωργιάδης) : Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέργκης, Παπαστεριανός Α., Σγουρής (62′ Τσακμάκης), Παπαστεριανός Μ., Ζγκούρι (79′ Κεχαγιάς), Δόρης, Τότσκα (85′ Μπρίτο), Σαρβανίδης (79′ Καλαϊτζίδης), Ποζατζίδης (62′ Ευθυμιάδης)