Στη δεύτερη θέση η Ρόδος, 1-0 τον Ασπρόπυργο (βαθμολογία)

H Ρόδος νίκησε 1-0 τον Ασπρόπυργο στο «Δημοτικό στάδιο Ρόδου» στο πλαίσιο της εξ αναβολής ένατης αγωνιστικής της Football League (Νότιος Όμιλος).

Ύστερα από την μεγάλη εμφάνιση και την εντός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στην Καλλιθέα, η Ρόδος έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις επικρατώντας αυτή την φόρα 1-0 κόντρα στον Ασπρόπυργο. Το γκολ για τα «ελάφια» σημείωσε στο 77′ με κεφαλιά ο Μακρυδημήτρης από ασίστ του Γιώργου Δελαπόρτα. Μετά και από αυτή την νίκη η Ρόδος ανέβηκε στην δεύτερη θέση, ξεπερνώντας την Καλλιθέα που ηττήθηκε 1-0 στη Σαντορίνη από την τοπική ομάδα.

Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, δημιούργησε 1-2 καλές ευκαιρίες και «άγγιξε» το γκολ στο 39ο λεπτό το σουτ του Σερέντιουκ από πλεονεκτική θέση απομάκρυνε δύσκολα στην γωνία του ο Ντιμίτροβιτς, κρατώντας το «μηδέν». Στον αντίποδα το σύνολο του Ηλία Φυντάνη παραχώρησε την κατοχή, περίμενε καρτερικά στην άμυνα του και δεν δημιούργησε κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Με την ίδια αποφασιστικότητα εισήλθαν και στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές της Ρόδου, ούτως ώστε να βρουν το γκολ το οποίο άξιζαν βάση εικόνας από το πρώτο ημίχρονο. Στο 56′ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί, καθώς από κόρνερ του Δελαπόρτα η μπάλα από κόντρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντιμίτροβιτς. Ενώ, στο 74′ ο εξαιρετικός Ντιμίτροβιτς είπε μεγάλο «όχι» στον Χύσι με τρομερή επέμβαση! Τελικά ο Μακρυδημήτρης με κεφαλιά έγραψε το 1-0 (ασίστ του Δελαπόρτα) στο 77′ λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για τα «ελάφια».

ΑΣ Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καραγεώργης, Χύσι, Μαρτσάκης (64′ Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος, Σουλάι (46′ Ριτάκο), Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (82′ Βουργουτζής), Σερέντιουκ (64′ Μακρυδημήτρης), Λίχτι (56′ Τσίπρας), Αρναρέλλης.

Ασπρόπυργος (Ηλίας Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Παπαθανασίου, Να, Κατίδης (56′ Τραορέ), Μαρούδας (69′ Βασιλείου), Τζανουλίνος, Μουκίδης (81′ Ζαχαρός), Λάμπογλου (81′ Γεωργόπουλος).