Ισοφάρισε η ΑΕΚ, νίκησε με 113-101 τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ

Σε μία αναμέτρηση με πολλά επιθετικά ρεκόρ και εντυπωσιακές επιδόσεις από τους Μέικον και Κλαβέλ, η ΑΕΚ επικράτησε με 113-101 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε τη σειρά για την τρίτη θέση στην Basket League σε 1-1.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Κυριακή (6/6, 18:00, ΕΡΤ Sports 4) στην Πάτρα.

Ο Ντάριλ Μέικον Τζ. στα 25:14 που έμεινε στο παρκέ είχε 42 πόντους με εντυπωσιακά ποσοστά καθώς τελείωσε με 9/11 τρίποντα, 5/5 δίποντα και 5/6 βολές, έχοντας ακόμα 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά του παρκέ ο Τζίαν Κλαβέλ σε 35:53 είχε 45 πόντους με 6/11 τρίποντα, 12/20 δίποντα και 3/3 βολές και επιπλέον 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Η ΑΕΚ είχε ακόμα τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Μορέιρα (14), Γόντικα (12), Γκίκα (12) και Γιάνκοβιτς (11). Τη στιγμή που για τον Προμηθέα ο Τζέριαν Γκραντ είχε 16 πόντους, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-6 στο 3′ όμως έμεινε για περίπου τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι με την ΑΕΚ να προσπερνά με 15-12. Με οκτώ πόντους του Μέικον στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-22.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +9 (39-30) στο 15′. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 49-48 στο 28′ με την ΑΕΚ ωστόσο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 56-51.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γκραντ μείωσε σε 56-53 όμως ακολούθησε ένα σερί 12-0 της ΑΕΚ που της έδωσε προβάδισμα 15 πόντων με τον Χρυσικόπουλο να κάνει στο 26′ το 68-53, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα ως και το τέλος του δεκαλέπτου (74-64).

Η τέταρτη περίοδος ήταν η αποθέωση της επίθεσης αλλά και του ταλέντου των Μέικον και Κλαβέλ. Οι δύο παίκτες με για ένα αγωνιστικό πεντάλεπτο πέτυχαν σχεδόν αποκλειστικά του πόντους των ομάδων τους με το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Ο Μέικον με τρίποντο στο 36′ έγραψε το 102-84 με την ΑΕΚ να ξεπερνά τους 100 πόντους ενώ στην επόμενη κατοχή με νέο τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ΑΕΚ (+21) διαμορφώνοντας το 105-84. Στα 13” για το φινάλε ξεπέρασε και ο Προμηθέας τους 100 πόντους με τον Μπαζίνα να διαμορφώνει το τελικό 113-101.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101.