Φιέστα για τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, κράτησε το αήττητο στο 90+1′ (βαθμολογία)

Τι και αν βρέθηκαν τρεις φορές πίσω από τον Παναθηναϊκό!

Οι ποδοσφαιριστές του Στέλιου Μαλεζά, έχοντας ήδη εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο από την προηγούμενη αγωνιστική, έδειξαν τα απαιτούμενα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν ισάριθμες φορές, με τελευταία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Σιδεράς στο 9΄ έβαλε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ στο γήπεδο της Σουρωτής και στο 39΄ ο Νταμπίζας πέτυχε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Κουλιεράκης στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δε και πιο συγκεκριμένα στο 47΄ ο Τσοπούρογλου πέτυχε το 2-2, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται εκ νέου στο 79΄ με γκολ του Βολάκη και ενώ ο ΠΑΟΚ έψαχνε το τρίτο γκολ.

Τελικά, η… λύτρωση ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο πέναλτι του Σμυρλή, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, με τον ΠΑΟΚ να στέφεται για τέταρτη διαδοχική σεζόν πρωταθλητής Ελλάδας σε επίπεδο U19, παραμένοντας αήττητος για τρίτη διαδοχική περίοδο με ρεκόρ 74 νίκες και 10 ισοπαλίες στα τελευταία 84 παιχνίδια!