Εξασφάλισε την άνοδο στη Basket League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 93-87 του Αμαρουσίου για την τρίτη φάση των playoffs της Α2 Ανδρών και με 3-0 νίκες (καθώς μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) εξασφάλισε την άνοδό του στην Α1.

Το Μαρούσι, μολονότι ήθελε τρεις νίκες για να κάνει την τεράστια ανατροπή, πάλεψε μέχρι το τέλος. Προηγήθηκε με 53-47 και 55-50, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει τον Νικολαίδη (22π.) και τα τρίποντα των παικτών του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επί μέρος 15-3 όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-47. Ο Νικολαίδης μέτρησε 8 πόντους στην 3η περίοδο (είχε 8 στο πρώτο ημίχρονο).

Το Μαρούσι, παρά την αστοχία στα τρίποντα (8/28) κατάφερε να γυρίσει ξανά στο σκορ, μειώνοντας σε 82-80 από 82-74, χάρη σε αυτό που το… πλήγωσε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, τα τρίποντα.

Το φνάλε είχε μπόλικα τρίποντα. Και από τις δύο ομάδες. Τον… Γόρδιο Δεσμό έλυσε ο Απόλλωνας Τσόχλας, Το δικό του τρίποντο «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό (85-80) και εκείνο του Σκουλίδα, ουσιαστικά, τελείωσε το ματς, κάνοντας το σκορ 91-84.

Διαιτητές: Σώμος-Θεονάς-Κάρδαρης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 29-23, 45-44, 66-64, 93-87

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (1), Κουρτίδης 1, Μωραΐτης 6, Νικολαΐδης 22 (2), Καμπούρης, Τσόχλας 18 (3), Σκουλίδας 10 (2), Χρηστίδης 13, Τσάμης, Μελισσαράτος 6.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 6, Στασινός 20 (4), Παπαγιάννης 2, Ξύδας 18 (3), Σουρλής, Προίσκος, Κανέλλης, Χατζηδάκης 16, Παπαγεωργόπουλος 11, Αρνόκουρος 2, Δούκας 1, Γκαγκαλούδης 11 (1).