Μεγάλη νίκη στο Mendizorroza για τη νεοφώτιστη Μαγιόρκα (vid)

Σπουδαία νίκη για τη νεοφώτιστη Μαγιόρκα μέσα στην έδρα της Αλαβές, με τη χρυσή αλλαγή του Λουίς Γκαρσία, Φερ Νίνιο, να πετυχαίνει το χρυσό γκολ στο 80ο λεπτό.

Στο 6ο λεπτό ο Ρέινα είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Πονς ενώ στο 8’ ήταν η σειρά του Πατσέκο να διώξει σε κόρνερ μετά από σουτ του Ντε Γκαλαρέτα. Στο 14’ η κεφαλιά του Ντάμι Ροντρίγκες πέρασε λιγο έξω ενώ στο 13’ η νέα κεφαλιά του Ναβάρο, είχε την ίδια τύχη. Στο 23’ ο Ρέινα έσωσε μετά από σουτ του Έντγκαρ και στο επόμενο λεπτό ο Πατσέκο είπε όχι σε σουτ του Εμπουλά. Στο 27’ το φάουλ του Ολιβάν πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Λαγουάρδια στο 54’.

Δύο λεπτά μετά, ο Ντε Γκαλαρέτα έκανε το μακρινό σουτ που έξυσε τα δοκάρια της Αλαβές και στο 59’ η Μαγιόρκα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Πρατς. Η νέα κεφαλιά του Λεζέν, στο 65’ πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντουάρτε της Αλαβές.

Στο 78ο λεπτό η Μαγιόρκα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βαλιέντ να σημαδεύει το δοκάρι του Πατσέκο αλλά στο 80’ ο Σάλβα Σεβίγια πέρασε φοβερή κάθετη στον Φερ Νίνιο, που τσίμπησε την πάλα πάνω από τον Πατσέκο και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Αλαβές (Χαβιέρ Καγιέχα) : Πατσέκο, Λεζέν, Έντγκαρ Μέντεθ (62’ Γκουϊντετί), Ντουάρτε, Ναβάρο, Λαγουάρδια, Πίνα (84’’ Μαρτίν), Πονς (84’ Πελίστερι), Μανού Γκαρσία (76’ Χάβι Λόπεθ), Ριόχα, Χοσέλου (76’ Εντιαγέ)

Μαγιόρκα (Λουίς Γκαρθία) : Ρέινα, Ολιβάν, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Μαφέο, Βαλιέντ, Ρούσο, Ντε Γκαλαρέτα (64’ Μπατάλια), Κούμπο (88’ Λάγο), Μπαμπά (69’ Αμάτ), Πρατς (64’ Φερ Νίνιο), Εμπουλά (69’ Σεβίγια)