Serie A : Δεν είχαν όρεξη για…πολλά-πολλά Νάπολι και Ρόμα (vids)

Με νίκες ξεκίνησαν τη φετινή σεζόν στη Serie Α τόσο η Νάπολι όσο και η Ρόμα.

Οι “παρτενοπέι” έμειναν από νωρίς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οσίμεν, όμως δεν τους πτόησε καθόλου και επικράτησαν με 2-0 της νεοφώτιστης Βενέτσια. Η ομάδα του Κώστα Μανωλά (βασική επιλογή του Λουτσιάνο Σπαλέτι) έχασε πέναλτι στο 57′ με τον Ινσίνιε, όμως ο ίδιος παίκτες πήρε ξανά το ρίσκο να εκτελέσει το δεύτερο, πέντε λεπτά αργότερα, ανοίγοντας αυτή τη φορά το σκορ.

Το δεύτερο γκολ για τη Νάπολι σημείωσε στο 72′ ο Ελμάς.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα του Μουρίνιο έφτανε άνετα στο 3-1 κόντρα στη Φιορεντίνα, παρά το γεγονός πως οι “βιόλα” ισοφάρισαν στο 60ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 1υο λεπτό, λόγω αποβολής του Ντραγκόφσκι και το εκμεταλλεύτηκε άριστα η Ρόμα που με τον Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ στο 26′.

Αποβολή όμως είχαμε και για τη Ρόμα, με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (52′ Ζανιόλο), με τη Φιορεντίνα να φέρνει το ματς στα ίσια στη συνέχεια με σκόρερ τον Μιλένκοβιτς.

Από το σημείο εκείνο, ανέλαβε δράση ο Ζορντάν Βερετού, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τους Ρωμαίους στη νίκη.