LaLiga: Μόνο τη νίκη κρατά η Μπαρτσελόνα (vid)

Μπορεί να μην πιέστηκε ιδιαίτερα, όμως η Μπαρτσελόνα…ίδρωσε μέχρι να φτάσει στη νίκη κόντρα στη Χετάφε.

Οι μπλαουγκράνα, που προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους μετά την αποχώρηση του Μέσι, θέλουν τις νίκες για να αλλάξει η ψυχολογία του κόσμου αλλά και των παικτών κι αυτό θέλησαν να κάνουν (αρκετά κυνικά είναι αλήθεια) απόψε στο Καμπ Νου.

Το ματς μάλιστα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σέρχι Ρομπέρτο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Στο 19′ όμως η Χετάφε αντέδρασε και ισοφάρισε με γκολ του Σάντρο Ραμίρες, όμως το συγκρότημα του Ρόναλντ Κούμαν βρήκε τη λύση στο πρόσωπο του Ντεπάι, ο οποίος στο 30′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι μπλαουγκράνα είχαν την κατοχή, βρέθηκαν αρκετές φορές κοντά στο τρίτο γκολ όμως η Χετάφε ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι, με αυτό το ρευστό 2-1.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Ρογιάλ (63′ Ντεστ), Λενγκλέ, Αραούχο, Ντε Γιονγκ, Ρομπέρτο (74′ Γκάβι), Μπουσκέτς, Μπρεϊθγουέιτ (75′ Νικολάς Γκονθάλεθ), Γκριεζμάν (84′ Μινγκέθα), Ντεπάι

Χετάφε (Μίτσελ) : Σόρια, Ολιβέρα, Ιγκλέσιας (46′ Νταμιάν Σουάρεθ), Μίτροβιτς, Τζένε (84′ Κόφι), Αλένια (61′ Τιμόρ), Γιάνκτο, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Ραμίρες (61′ Μάτα), Ουνάλ (76′ Μαθίας)