LaLiga : Πέρασε από το Benito Villamarin η Ρεάλ (vid)

Νικηφόρο το πέρασμα σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που “έπιασε” κορυφή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπέτις όμως έφυγε από την Σεβίλλη με το τρίποντο στις αποσκευές της, χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Ντάνι Καρβαχάλ στο 61ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό αλλά όχι μεγάλες φάσεις, με την καλύτερη της Ρεάλ να καταγράφεται στο 5′ με το σουτ του Μπενζεμά που πέρασε άουτ και την Μπέτις να απαντάει στο 11′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ που υποχρέωσε τον Κουρτουά να πέσει στην αριστερή γωνία του και να διώξει σε κόρνερ.

Οι μερένγκες μπήκαν με μεγαλύτερη επιθετικότητα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61′ βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Ο Βινίσιους κυνήγησε τη μπάλα πριν βγει άουτ και τροφοδότησε τον Μπενζεμά, εκείνος σήκωσε το κεφάλι και έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, με τον προωθημένο Καρβαχάλ να πιάνει το μονοκόμματο διαγώνιο σουτ και να κάνει το 1-0 για την Ρεάλ.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι να έχουν δύο καλές ευκαιρίες με τους Ασένσιο και Αζάρ για να κάνουν δύο τα τέρματά τους ενώ στον αντίποδα ο Κουρτουά σταμάτησε στο 90+6′ το επικίνδυνο σουτ του Μοντόγια από πλεονεκτική θέση στην τελευταία φάση του ματς, με το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε και να υπογράφει μία σημαντική νίκη για τους μερένγκες στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι) : Ρούι Σίλβα, Μιράντα, Μοντόγια, Βίκτορ Ρουίθ, Πετσέλα, Γουαρδάδο (70′ Καμαράσα), Γκάιδο Ροντρίγκεθ, Κανάλες (82′ Χοακίν), Ρουϊμπάλ (70′ Τέγιο), Φεκίρ, Χουάνμι (77′ Ιγκλέσιας)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι) : Κουρτουά, Γκουτιέρες (83′ Ροντρίγκο), Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μιλιτάο, Ίσκο (66′ Λούκας Βάθκεθ), Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Βινίσιους (78′ Αζάρ), Μπέιλ (66′ Ασένσιο), Μπενζεμά