LaLiga: Τελικά είναι γραφτό να μη…χάσει αυτή η Ατλέτικο! (vid)

Κάποια στιγμή θα χάσει η Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά αυτή τελικά η στιγμή δεν ήρθε ούτε σήμερα!

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε παραμένει αήττητη μετά από 4.5 μήνες στο πρωτάθλημα κι αυτό χάρη στο αυτογκόλ του Αλίσα Μαντί στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, που ανάγκασε τη Βιγιαρεάλ να φύγει από το Metropolitano με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μέχρι εκείνο το σημείο, το “υποβρύχιο” ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η τακτική, με τον Ουνάι Έμερι να εγκλωβίζει τα αντίπαλα ατού.

Μετά από το 0-0 του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν “κεφάλι” στο σκορ με το γκολ του Τριγκέρος στο 52′ όμως οι “ροχιμπλάνκος” αντέδρασαν άμεσα και τρία λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν με τον Λουίς Σουάρες.

Ο Ουρουγουανός μάλιστα αποχώρησε τραυματίας στο 70′, σε ένα πραγματικά Όσκαρ ατυχίας για τον ίδιο τον τελευταίο χρόνο…

Η Βιγαρεάλ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 74′ με τον Αρναούτ Ντανζούμα, “παγώνοντας” ξανά το Metropolitano, με τον Σιμεόνε να ρίχνει στη συνέχεια όλα τα “χαρτιά” στον αγωνιστικό χώρο.

Τελικά η δικαίωση ήρθε στο 90+6′ και στο τρομερό λάθος του Μαντί που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του…

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Ερμόσο (80′ Κοντογκμπιά), Σάβιτς, Χοσέ Χιμένεθ (88′ Λόντι), Καράσκο (70′ Ντε Πολ), Λεμάρ (80′ Κούνια), Γιορέντε, Τρίπιερ, Κόκε, Σουάρες (71′ Σαούλ Νίγκεθ), Κορέα

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρούλι, Εστουπινάν (63′ Ντανζούμα), Φόιθ, Μαντί, Αλμπιόλ, Αλμπέρτο Μορένο (64′ Πεντράθα), Πίνο (80′ Γκασπάρ), Καπουέ, Τριγκέρος, Ντιά (63′ Κοκελίν), Ζεράρ Μορένο