Ευρωπαϊκό ανδρών: Η Εθνική κοίταξε στα μάτια την Πολωνία

Η εξαιρετική εμφάνιση της Εθνικής Ομάδας απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Πολωνία δεν συνοδεύτηκε από βαθμολογική συγκομιδή, καθώς η γαλανόλευκη ηττήθηκε με 3-1 σετ σε παιχνίδι για τον Α΄ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρακοβία.

Όπως αναφέρει το volleynews, οι Έλληνες διεθνείς «κοίταξαν στα μάτια» τον μεγάλο τους αντίπαλο και έφτασαν μία «ανάσα» από το να πάρουν βαθμό από την μεγάλη τους αντίπαλο.
Με ισχυρό σερβίς η Πολωνία πήρε το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Εθνική ξεκίνησε καλά, «χτύπησε» από το κέντρο με τον Παπαλεξίου και προηγήθηκε 4-2. Όμως δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια καθώς η Πολωνία απάντησε άμεσα και με τον Καζμάρεκ στο σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην ελληνική υποδοχή, προσπέρασε 8-5.

Στη συνέχεια η γαλανόλευκη υποδοχή βελτιώθηκε κάνοντας και πιο αποτελεσματικό το side out. Ο Πετρέας με σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Πρωτοψάλτης με πέναλτι έφερε την Ελλάδα σε απόσταση «αναπνοής» 11-10.

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η Εθνική βρέθηκε κοντά στο σκορ, καθώς στην εξέλιξη του σετ η Πολωνία με τον Μπιένιεκ στο σερβίς έτρεξε σερί 8-0 (παρά τις αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου) φτάνοντας στο 21-12, κάνοντας τελικά το 1-0 με 25-15.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική ξεκίνησε με τον Ζουπάνη στην εξάδα. Μάλιστα με άσο του έμπειρου διαγώνιου και μπλοκ άουτ του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου πήρε προβάδισμα τριών πόντων 8-5. Η οικοδέσποινα ανέβασε την ποιότητα στο παιχνίδι της και «ροκάνισε» τη διαφορά 9-8. Μάλιστα με μπλοκ του Καζμάρεκ οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 10-10.

Στη συνέχεια η Εθνική κράτησε στην υποδοχή, τελείωσε μπάλες με τους Ανδρεόπουλο, Πετρέα, Ζουπάνη και με εξαιρετικό μονό μπλοκ του Κασαμπαλή πήγε στο +2 (17-15). Καζμάρεκ και Νοβακόφσκι ισοφάρισαν 17-17, με την Εθνική να μπαίνει ξανά μπροστά 19-18 με επίθεση του Παπαλεξίου. Η Εθνική είχε την ευκαιρία να πάει ξανά στο +2 όμως το μπλοκ των Πολωνών δεν επέτρεψε στο Νίκο Ζουπάνη να πάρει τον πόντο ισοφαρίζοντας 19-19.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους Πολωνούς να κερδίζουν «μάχες» στο φιλέ και να μπαίνουν σε «θέση οδηγού» 22-20 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Πετρέας με επίθεση έφερε την Εθνική στο -1 (22-21), όμως με πάιπ του Σέμενιου και άουτ του Ανδρεόπουλου η Πολωνία έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Ο Μούχλια με έξυπνο πλασέ κράτησε «ζωντανή» στο σετ την Εθνική 24-22, όμως το σετ ολοκληρώθηκε 25-22 μετά από λάθος στο σερβίς της γαλανόλευκης από τον Ανδρεόπουλο.

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξεκίνησε με το «γκάζι» πατημένο και με τον Κασαμπαλή να πιέζει στο σερβίς και τον Ζουπάνη να παίρνει πάνω του συνεχόμενες επιθέσεις, προηγήθηκε 7-3. Μάλιστα η γαλανόλευκη προηγήθηκε με 11-5 μετά από μπλοκ των Πετρέα και Κασαμπαλή στον Καζμάρεκ.

Σε εκείνο το σημείο ο προπονητής της Πολωνίας Βιτάλ Χέυνεν έριξε στο γήπεδο το μεγάλο αστέρι του παγκοσμίου βόλεϊ Γουϊλφρέδο Λεόν, αλλά και τον Μπάρτοζ Κιούρεκ προκειμένου να αλλάξουν τα δεδομένα στο σετ. Όμως η Εθνική με εξαιρετική απόδοση και μεγάλη συγκέντρωση προηγήθηκε 14-7 μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Στην εξέλιξη του σετ ο Λεόν εκπληκτικά σερβίς «χάλασε» την ελληνική υποδοχή φέρνοντας την Πολωνία στο – 3 (15-12). Ο Ράπτης ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Ανδρεόπουλου με επίθεση έδωσε πολύτιμο προβάδισμα 5 πόντων στην Εθνική 18-13.

Η Πολωνία προσπάθησε να επιστέψει στη διεκδίκηση του σετ, μείωσε 22-19 με μπλοκ του Νοβακόφσκι, όμως οι Έλληνες διεθνείς στα κρίσιμα σημεία είχαν καθαρό μυαλό, καλές επιλογές και έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με τον Πρωτοψάλτη.

Η Ελλάδα κατέκτησε τελικά το σετ 25-20 με πέναλτι του Κασαμπαλή, μετά από εξαιρετικό σερβίς του Νίκου Ζουπάνη.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα η Πολωνία αγωνίστηκε με όλα της τα αστέρια και ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας το προβάδισμα 4-1. Όμως οι Έλληνες διεθνείς βγάζοντας πάθος αλλά και ποιότητα στο παιχνίδι τους μείωσαν 6-5 με επίθεση του Πετρέα.

Η Πολωνία με τον Λεόν να σηκώνει το «βάρος» στην επίθεση προηγήθηκε 12-8, όμως η Εθνική «δεν κατέθεσε τα όπλα». Ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή αρχικά «ροκάνισε» τη διαφορά 15-14, ενώ με άσο του Πρωτοψάλτη έβαλε «φωτιά στο σετ» ισοφαρίζοντας 16-16.

Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Πετρέα έφερε την Εθνική μπροστά στο σκορ 20-19, όμως ο Σλίφκα έφερε ξανά την Πολωνία μπροστά 21-20. Η Πολωνία έφτασε στο +2 (23-21) όμως και πάλι η Ελλάδα ισοφάρισε 23-23. Ο Σλίφκα έδωσε ματς μπολ στην Πολωνία, όμως ο Βουλκίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 24-24. Η Πολωνία έφτασε σε νέο ματς μπολ 25-24, με τον Λεόν να τελειώνει το παιχνίδι 26-24.

Διαιτητές: Ολίνικ, Στόιτσα.