Με τρεις βολές του τρεις βολές του Θρετ 1,5΄΄ πριν από τη λήξη, η Λάρισα απέκλεισε τον Άρη στο Κύπελλο Ελλάδας!

Σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ανδρών, η Λάρισα επικράτησε του Άρη στο κλειστό της Νεάπολης με 68-67.

Με… θρίλερ άρχισε η 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο κλειστό της Νεάπολης. Το πήρε η Λάρισα, η οποία κατέβαλε τον Άρη με 68-67 χάρις σε τρεις εύστοχες βολές του Jay Threatt Jr. 1,5’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης και προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική της 2ης φάσης.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, δεν διεκδικεί όμως δάφνες ποιότητας. Ειδικά το 1ο ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με κακοποίηση του μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ακατάπαυστα και να χάνουν το ένα μακρινό σουτ μετά το άλλο, ολοκληρώνοντας το πρώτο 20λεπτο με 17/64 σουτ συνολικά (26,6%). Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο κλειστό της Νεάπολης και προηγήθηκε 0-8 στο 4’ και 2-11 στο 5’.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε το προβάδισμα για σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Λάρισα έβγαλε κάποια στιγμή αντίδραση. Στο 19’ προηγήθηκε μάλιστα για πρώτη φορά στο ματς (23-22) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο και απελπιστικά μικρό (23-23). Ευτυχώς, για όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, η κατάσταση βελτιώθηκε μετά την ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, κι ας μην έπαιζαν ιδιαίτερα ελκυστικό μπάσκετ. Ποτέ όμως δεν απομακρύνθηκαν η μία από την άλλη.

Ο Ηρακλής ήταν ο πρώτος που μπόρεσε να δημιουργήσει μία διαφορά επτά πόντων στο 35’ (50-57) χάρις σε ένα σερί 0-10, στη συνέχεια όμως η Λάρισα απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Με ένα δικό της 10-0, λοιπόν, η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε στο 37’ με 63-60 -και με τον Ζάρα να σημειώνει επτά πόντους σε αυτό το σερί. Ο Άρης απάντησε πάντως. Στο 39’ προηγήθηκε μάλιστα με 65-67 χάρις σε τρίποντο του Williams και ήταν αυτός που έμοιαζε να έχει στα χέρια του τη νίκη. Μέχρι που ο Juiston έκανε φάουλ πάνω σε προσπάθεια του Threatt για τρίποντο με 1,5’’ να απομένει για τη λήξη.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Λάρισας δεν λάθεψε. Έβαλε ψύχραιμα και τις τρεις ελεύθερες βολές και στην επαναφορά οι Θεσσαλοί έπαιξαν καλή άμυνα, δεν άφησαν τον Άρη να κάνει καν σουτ, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν τη νίκη-πρόκριση.