Νικηφόρο 2-0 του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης, δύο φιλικά στη Σύρο το Σαββατοκύριακο

Νίκη στο πρώτο φιλικό για τον Φίλιππο Βέροιας, καθώς επιβλήθηκε του Πήγασου Πολίχνης με 2-0 σετ στο ΔΑΚ ”Δημήτριος Βικέλας” στο Μακροχώρι.

Στο πρώτο σετ και μετά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 7-11, οι παίκτες του Τζιουμάκα ανέβασαν την απόδοση τους, με σερί 10-0 ξέφυγαν με 17-11 και έφτασαν εύκολα στο τελικό 25-17.

Στο δεύτερο σετ και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 3-10.

Οι ”ερυθρόλευκοι” ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο 16-16.

Το σετ έγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο φινάλε με 25-23 και να παίρνουν παράλληλα την πρώτη τους φιλική νίκη.

Φίλιππος Βέροιας – Πήγασος Πολίχνης 2-0 (25-17, 25-23)

Δυο φιλικά στη Σύρο για τον Φίλιππο το σαββατοκύριακο

Για το νησί της Σύρου θα αναχωρήσει αύριο η ομάδα βόλεϊ του Φίλιππου Βέροιας, όπου θα δώσει δυο φιλικά παιχνίδια με το Φοίνικα το προσεχές σαββατοκύριακο.

Οι δυο ομάδες διατηρούν άριστες σχέσεις, κάτι που διαπιστώσαμε και στον περσινό τελικό του Λιγκ Καπ και οι δυο προπονητές θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τακτικές και σχήματα.

Οι Βεροιώτες μετά τη νίκη τους με 2-0 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης στο πρώτο τους φιλικό, θα έχουν την δυνατότητα να κοντραριστούν με μια ποιοτική ομάδα και να ανεβάσουν στροφές.

Οι δυο αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες να ξεκινήσουν στις 18:00.