LaLiga : “Φόβος και τρόμος” σήμερα η Σεβίλλη, πρώτη νίκη φέτος για την Εσπανιόλ (vids)

Σε μεγάλη μέρα σήμερα η Σεβίλλη, “σκόρπισε” τη μέχρι πρότινος τρίτη της βαθμολογίας Βαλένθια και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Οι Ανδαλουσιάνοι πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 22 λεπτά, ρίχνοντας από νωρίς στο…καναβάτσο τις “νυχτερίδες” που αιφνιδιάστηκαν στον υπέρτατο βαθμό και μοιραία τέθηκαν νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Ο Αλεχάντρο Γκόμεθ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό και με αυτογκόλ του Λάτο στο 15′, το σκορ έγινε γρήγορα 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ο Ράφα Μιρ πέτυχε και τρίτο γκολ στο 22′ με αποτέλεσμα το ματς να αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα. Παρά τη μείωση του σκορ στο 31′ με γκολ του Ντουρό, η κατάσταση παρέμεινε ως έχει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έτσι η Σεβίλλη έφτασε στους 11 βαθμούς.

Στο άλλο ματς, η Εσπανιόλ…έσπασε το ρόδι στη LaLiga και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πολ ντε Τομάς στο 54′ πήρε τη νίκη κόντρα στην ουραγό και χωρίς βαθμό μέχρι στιγμής, Αλαβές.