Μοιρασιά στους Ζωσιμάδες, όλες οι…συγκινήσεις στο πρώτο ημίχρονο (βαθμολογία)

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στα Ιωάννινα, με τον ΠΑΣ και τον ΟΦΗ να σκοράρουν από μία φορά και να διατηρούν το αήττητο στο πρωτάθλημα. Τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα ματς για τους Κρητικούς.

Το ματς θα μπορούσε να έχει πολλά περισσότερα τέρματα, καθώς οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε επιθετικό ποδόσφαιρο και αναζήτησαν το γκολ χωρίς σκοπιμότητες.

Το ματς

Η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» ξεκίνησε δυναμικά με τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα, σε μια φάση που χρειάστηκε ο έλεγχος του VAR μετά την ανατροπή του Λάμπρου από τον Εραμούσπε.

Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα και με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε τον Εραμούσπε ο οποίος γκρέμισε τον εξτρέμ του ΟΦΗ, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Άγγελος Αγγελάκης αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ωστόσο μετά από διαβούλευση με το VAR είδε την φάση στο video και υπέδειξε το σημείο του Πέναλτι, με τον Νέιρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Κάργα να ρίχνει την πρώτη προειδοποιητική… βολή, όμως ο Επασί με εντυπωσιακό τρόπο έβαλε STOP στον αρχηγό των Ιωαννίνων, όμως ο Μιλιντσεάνου δύο λεπτά αργότερα δεν αστόχησε και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα.

Στο 33ο λεπτό οι άνθρωποι του ΠΑΣ φώναξαν για πέναλτι, αφού ο Σνάιντερ έπεσε στην περιοχή του ΟΦΗ μετά από μονομαχία με τον Γιαννούλη, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας, με τους Γιαννιώτες στο 39ο λεπτό να χάνουν τεράστια ευκαιρία όταν ο Σάλιακας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Περέα έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανώτερος και στο δεύτερο μέρος και πιο επικίνδυνος, παίζοντας κυρίως από τα άκρα με Σάλιακα και Πίρσμαν. Στο 47’ γύρισμα του Σάλιακα, πλασέ του Σνάιντερ έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 56’ νέα σέντρα του Σάλιακα, ο Εραμούσπε έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 60’ ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το 2-1. Οι παίκτες του έκρυψαν τη μπάλα, ο Πίρσμαν γύρισε για τον Περέα, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει, αυτή στρώθηκε στον Μορέιρα, που από εξαιρετική θέση πλάσαρε με το αριστερό κι απέκρουσε εκπλητικά σε κόρνερ ο Επασί. Στην εξέλιξη κεφαλιά του Κάργα δεν βρήκε στόχο.

Στο 69’ γύρισμα του Σάλιακα από δεξιά ο Περέα στη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με τη μπάλα.

Σ’ εκείνο το σημείο κι αφού ο Νιόπλιας έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές (τραυματίστηκε ο Πασαλίδης και μετά ο Διαμαντής που τον αντικατέστησε), ο ΟΦΗ ανέβηκε.

Στο 71’ ο Λάμπρου είχε ατομική ενέργεια, αλλά το δεξί σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 72’ ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί. Τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα του Ντουρμισάι, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ, αφού ο Λοντίγκιν βρήκε ελάχιστα τη μπάλα.

Στο 75’ ο Λάμπρου σούταρε κι ενώ η μπάλα είχε πορεία προς την εστία κόντραρε σε κόρνερ ο Εραμούσπε. Στην εξέλιξη, σουτ του Νέιρα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Στο 80′ ο Μορέιρα σούταρε πάνω στον Βούρο, ο Περέα γύρισε από δεξιά κι ο Μαρινάκης απομάκρυνε πριν εκτελέσει από κοντά ο Σνάιντερ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα (90+4′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (78’ Τριάδης).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (56’ Διαμαντής/ λ.τ. 65’ Κοροβέσης), Γιαννούλης, Νέιρα (84’ Σελίμοβιτς), Γκαγιέγος, Μπαλογιάνης (66’ Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν (84’ Γρίβας).