Champions League : Μαγική βραδιά για τον Αθανασιάδη και τη Σέριφ, “περίπατος” για Λίβερπουλ

Πόσο ομορφαίνουν το ποδόσφαιρο οι νίκες των “αδυνάτων”!

Και τι καλύτερο από το να εμφανίζονται ακόμη πιο συχνά ποδοσφαιρικές…σταχτοπούτες, που θα δίνουν ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο άθλημα.

Αυτό που μόλις περιγράψαμε συνέβη απόψε στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” και το κατάφερε η Σέριφ Τιράσπολ από τη Μολδαβία.

Με έναν Αθανασιάδη πραγματικό Κέρβερο κάτω από το γκολπόστ, που έβγαζε ότι πήγαινε μέσα από τα αστέρια της Ρεάλ και μια επιθετική γραμμή που πετούσε φωτιές, η απίθανη ομάδα ενός ακόμη Έλληνα, του Δημήτρη Κολοβού, πήρε τεράστιο διπλό και έγραψε ιστορία.

Το γκολ μάλιστα που έδωσε τη νίκη στους Μολδαβούς πέτυχε ο Τιλ (από το Λουξεμβούργο παρακαλώ) στο 88′ και είναι πραγματικά…χάρμα ιδέσθαι!

Η άλλη έκπληξη της βραδιάς ήρθε στο Red Bull Arena, όπου η βελγική Μπριζ πήρε μεγάλο διπλό κόντρα στη δευτεραθλήτρια της περσινής Bundesliga, Λειψία. Οι Γερμανοί μάλιστα προηγήθηκαν στο 5′ με τον Ενκουκού αλλά οι πρωταθλητές Βελγίου έκαναν την ανατροπή πριν το ημίχρονο με τους Βενάκεν και Ριτς.

Στο ντέρμπι της βραδιάς, η Παρί ήταν η μεγάλη νικήτρια. Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη μπλε φανέλα και “κλείδωσε” τη νίκη κόντρα στη Σίτι, ενώ το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους με το εκπληκτικό γκολ του Γκουεγέ στο 8ο λεπτό.

Στον 2ο όμιλο, η Λίβερπουλ είχε μεγάλα κέφια στο Ντραγκάο, όπου έφτασε στα πέντε γκολ κόντρα στην Πόρτο. Δύο γκολ πέτυχε ο Σαλάχ, ένα ο Μανέ και τα δύο τελευταία των “Reds” ο Φιρμίνο.

Την ανατροπή της βραδιάς σημείωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που στο DNA της είναι χαραγμένο το να σημειώνει γκολ στο τέλος! Αυτό το έπραξε στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα ο Σουάρες, που σκόραρε μετά έξι χρόνια(!) εκτός έδρας στο Champions League και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ λίγο πριν ο Γκριεζμάν, άνοιξε…λογαριασμό με τους “ροχιμπλάνκος. Η Μίλαν είχε προηγηθεί στο 20′ με τον Λεάο αλλά εννιά λεπτά αποβλήθηκε ο Κεσιέ και άλλαξε κατά πολύ τις ισορροπίες στο ματς.

Τέλος στο Signal Iduna Park, το γκολ του Μάλεν στο 37′ έφτασε στη Ντόρτμουντ για να κάμψει την αντίσταση της Σπόρτινγκ, που τα έδωσε όλα για για τον πρώτο της βαθμό στον 4ο όμιλο.

Για τα ματς Άγιαξ – Μπεσίκτας  2-0 και Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ  0-0 διαβάσατε ΕΔΩ

Αναλυτικά το πανόραμα των ομίλων :

Group A

Λειψία – Μπριζ  1-2 (5′ Ενκουκού / 22′ Βενάκεν, 41′ Ριτς)
Παρί Σ.Ζ. – Μάντσεστερ Σίτι  2-0 (8′ Γκουέγε, 74′ Μέσι)

1 Παρί Σ.Ζ. 2 1 1 0 3 1 2 4
2 Μπριζ 2 1 1 0 3 2 1 4
3 Μάντσεστερ Σ. 2 1 0 1 6 5 1 3
4 Λειψία 2 0 0 2 4 8 -4 0

Group B

Πόρτο – Λίβερπουλ  1-5 (74′ Ταρέμι / 18′-60′ Σαλάχ, 45′ Μανέ, 77′-81′ Φιρμίνο)
Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης  1-2 (20′ Λεάο / 84′ Γκριεζμάν, 90+7′ Σουάρες πεν)

1 Λίβερπουλ 2 2 0 0 8 3 5 6
2 Ατλέτικο Μαδρ 2 1 1 0 2 1 1 4
3 Πόρτο 2 0 1 1 1 5 -4 1
4 Μίλαν 2 0 0 2 3 5 -2 0

Group C

Άγιαξ – Μπεσίκτας  2-0 (17′ Μπεργκχούις, 43′ Αλέ)
Ντόρτμουντ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας  1-0 (37′ Μάλεν)

1 Άγιαξ 2 2 0 0 7 1 6 6
2 Ντόρτμουντ 2 2 0 0 3 1 2 6
3 Μπεσίκτας 2 0 0 2 1 4 -3 0
4 Σπόρτινγκ 2 0 0 2 1 6 -5 0

Group D

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ  0-0
Ρεάλ Μαδρίτης – Σέριφ Τιράσπολ  1-2 (65′ Μπενζεμά πεν / 25′ Γιακσιμπόεφ, 89′ Τιλ)