Bundesliga : Νέα υψηλή…πτήση για την Κολωνία (vid)

Τρίποντο με ανατροπή για την Κολωνία κόντρα στη Γκρόιτερ Φιρτ 2-1, στο πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Η ουραγός του πρωταθλήματος με μόλις έναν βαθμό συγκομιδής, πήρε προβάδισμα με το γκολ του Μάγιερχοφερ στο 7ο λεπτό του αγώνα ενώ είχε διπλή ευκαιρία με δοκάρια του Ντούτζιακ στο 32′

Η Κολωνία επέστρεψε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε τον αντίπαλο, δημιούργησε 5 φάσεις στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης και σκόραρε δύο φορές. πρώτα με τον Άντερσον στο 50ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Σκιρι στο 55′.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, πίεσαν την Κολωνία όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά, δεχόμενοι μάλιστα τρίτο γκολ σε αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Σκιρί να σκοράρει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρτ) : Χορν, Σμιτς (85′ Οζκάν), Μερέ, Τσίχος, Έκτορ, Σκίρι, Ουθ, Κάιντς (78′ Σίντλερ), Ντούντα (68′ Λιούμπιτσιτς), Άντερσον (85′ Σάουμπ), Μοντέστ (78′ Εχιζιμπούε).

Γκρόιτερ Φιρτ (Στέφαν Λάιτλ) : Φουνκ, Μεγερχέφερ, Μπάουερ, Βιεργκέβερ, Βίλεμς, Γκράισμπεκ (70′ Κρίστιανσεν), Σεγκίν, Ντούντζιακ, Τίλμαν (63′ Λέβελινγκ), Νίλσεν (76′ Αμπιαμά), Χργκότα (63′ Ίτεν).