Απώλεια δύο βαθμών για τον Άρη, έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα (βαθμολογία)

Η φόρα που πήρε ο Άρης στα προηγούμενα παιχνίδια, που είχε ως συνέπεια να “σβήσει” το αρνητικό πρόσημο βαθμών, σταμάτησε σήμερα από τον μαχητικό αλλά και τυχερό Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης χωρίς Μαντσίνι, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Ιτούρμπε, στερήθηκε φαντασία στο παιχνίδι του. Μεσοεπιθετικά ήταν προβλέψιμος και χωρίς ένταση και ο Απόλλων Σμύρνης που έκλεισε τους χώρους και είχε κοντά τις γραμμές του, πήρε σχετικά εύκολα το 0-0 κι έβαλε έναν πολύτιμο βαθμό στη βαλίτσα του.

Ο Άρης έμεινε για τρίτο ματς χωρίς γκολ, το δεύτερο 0-0 σε πέντε αγώνες και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις δύο σερί νίκες με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο. Είναι χαμηλά στη βαθμολογία κι αν δεν επιστραφούν οι έξι βαθμοί για την υπόθεση του Λάσκοφ, θα πρέπει να τρέξει πολύ για να προλάβει την εξάδα

Ο Άρης είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Στο 4’ ωραία μπαλιά του Γκάνεα, ο Καμαρά έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βγήκε τετ α τετ με τον Κότσαρη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του φορ των γηπεδούχων.

Ο Απόλλων μετά το 15’ ισορρόπησε το ματς, ενώ ο Άρης δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του και δεν έβγαζε φάσεις.

Στο 24’, λοιπόν, ο Φαν Λα Πάρα από δεξιά γύρισε στο πέναλτι, ο Παμλίδης πλάσαρε και ο Κουέστα σταμάτησε την πορεία της μπάλας στη δεξιά γωνία.

Στο 25’ φάουλ του Μπρούνο Άλβες κατέληξε στο τείχος, νέο σουτ του Πορτογάλου ξανά στο τείχος και μπλόκαρε στην εξέλιξη ο Κουέστα.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και στο 34’ αριστερό σουτ του Γκαρσία, μπλόκαρε εύκολα ο Κότσαρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του με την είσοδο του Άλι στο 55′ αντί του Χαϊροβιτς έχοντας τον Ιρακινό στην κορυφή πλέον και τον Καμαρά στα πλάγια. Η ατυχία ωστόσο χτύπησε την πόρτα του Άλι που στο ντεμπούτο του τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 68′ από τον Μάνο.

Ο Άρης άλλαξε σύστημα παίζοντας πλέον με 4-4-2 και τους Καμαρά – Μάνο επιθετικό δίδυμο ωστόσο απείλησε μόνο με τα σουτ των Λούμορ στο 72′ και του Σάσα ένα λεπτό αργότερα να μην απειλούν τον Κότσαρη.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τη μπάλα και την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί πέραν από το γυριστό σουτ του Μάνου στις καθυστερήσεις πετώντας δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Δεληζήσης, Τζέγκο (68′ Λούμορ), Σάσα, Ματέο Γκαρσία, Χαΐροβιτς (55′ Άλι / 68′ λ.τ. Μάνος), Εντιαγέ, Καμαρά

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα) : Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Μπαξεβανίδης, Άλβες, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Κάστρο, Φατιόν, Φαν λα Πάρα (82′ Παπαγεωργίου), Παμλίδης (74′ Μαρτίνεθ), Ντάουντα (82′ Ιωαννίδης)