Bundesliga : Σπουδαίες νίκες για Φράιμπουργκ και Γκλάντμπαχ, “ζόρια” για τη Ντόρμουντ (vids)

Πολλά γκολ στα σημερινά ματς της 7ης αγωνιστικής στη Bundesliga, χωρίς να σημειωθεί ισοπαλία.

Τη νίκη της ημέρας σημείωσε η Γκλάντμπαχ, που πέρασε σαν…σίφουνας από το Volkswagen Arena και πήρε βαθμολογική ανάσα, “πιάνοντας” τη Μάιντς στην 7η θέση. Από την άλλη πλευρά, οι “λύκοι” βρίσκονται σε…κακό φεγγάρι, καθώς γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και υποχώρησαν στην 5η θέση. Στα πρώτα 7 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη μπροστά με δύο γκολ (Εμπολό και Χόφμαν), με τη Βόλφσμπουργκ να μειώνει στο 24′ με σκόρερ τον Βάλντσμιντ.

Μετά από ένα άκρως ανοιχτό δεύτερο ημίχρονο, η Γκλάντμπαχ πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Σκάλι έριξε τίτλους τέλους για τη νίκη της ομάδας του.

Επικράτηση με…ιδρώτα για τη Ντόρτμουντ, που τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Ο Γκερέιρο στο 10′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους “κιτρινόμαυρους”, όμως ο Ζεκίρι ισοφάρισε στο 35′. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μπραντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μπορούσια και ακολούθησε ένα παιχνίδι στην “κόψη του ξυραφιού” που τελικά δεν στοίχησε στους γηπεδούχους.

Σπουδαίο διπλό την ίδια ώρα στο Βερολίνο για τη Φράιμπουργκ, που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της Bundesliga. Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, πήρε τη νίκη με γκολ του Πέτερσεν στο 78′ και επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση στο ξεκίνημα της σεζόν.

Τέλος στο Mercedes Benz Arena, η Στουτγκάρδη επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Χοφενχάιμ και πήρε βαθμολογική ανάσα. Το πρώτο του φετινό γκολ πέτυχε ο Ντίνος Μαυροπάνος, που σημείωσε το δεύτερο των νεοφώτιστων στο 60ο λεπτό, ενώ στο 18′ ο Κεμπφ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μάσιμο στο 81′ έγραψε το 3-0 και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λάρσεν τέσσερα λεπτά αργότερα.